Investice může mít mnoho podob. Co třeba nákup nemovitosti, která není v nejlepším stavu a její následná renovace? Prodej by mohl vynést slušné peníze, zvlášť, pokud by oprava nepřišla úplně draho. Jak na to?
více v článku...
Renovace, nebo rekonstrukce? Jaký je v tom rozdíl?
I když se mohou tyto dva pojmy zdánlivě snadno zaměnit, skrývají se pod nimi úplně jiné činnosti.
Rekonstrukcí může být větší přestavba, která zasáhne do původní podoby nemovitosti. Může se úplně změnit konstrukce, přidat nebo ubrat místnosti a celá nemovitost bude mít jinou podobu. Při rekonstrukci je třeba se předem domluvit s odborníky a mít řádné schválení. Přece jen se jedná o zásah do technických parametrů objektu.
Renovace je naproti tomu bez nějakých větších dispozičních změn a většinou se jedná o opravu povrchů, změny vybavení a jemnější úpravy nemovitosti. Není k tomu zapotřebí stavební povolení, a jestliže nejde o větší zásah, nemusí se ani hlásit. Cílem renovace je, aby se objektu vylepšila funkčnost a vzhled.
Úprava nemovitosti může vést k lepší prodejnosti
Možná jste dostali starší dům, případně byt. Nebo jste jej opravdu výhodně koupili, ale vlastní bydlení už máte a další nepotřebujete. Daná nemovitost může být obyvatelná, ale nemusí být v nejlepším nejzářivějším stavu. Podlahy jsou poškozené, schody opotřebované, stěny nevymalované a nábytek je na vyhazov.
Jak se říká, každá věc má svého kupce, takže i objekt v horším stavu si svého zájemce najde. Pokud jej ale zrenovujete a teprve poté dáte k prodeji, celková hodnota nemovitosti může poměrně zásadně narůst. Přece jen, lidé si rádi koupí pěkně zařízený dům, který vypadá jako nový, do jehož úprav nemusí vkládat sami moc energie.
Další výhodou renovace nemovitosti před prodejem je ta, že můžete vybavení a vzhled přizpůsobit momentálním trendům a poptávce. Jestliže jsou zrovna v módě šedé barvy, lidem se na prohlídce bude byt více líbit takto vymalovaný, než aby na ně čekaly tapety na stěnách.
Stejně tak nábytek. Renovaci ho můžete přizpůsobit lokalitě a používání objektu. Jedná se o chatu? Veškerý nábytek a vybavení můžete předělat do vesnického stylu, případně jen trochu zrenovovat ten starý, který tam už je.
Trocha barvy, laku, opravit podlahu nebo nově vykachlíčkovat koupelnu, práce, která není na dlouho, není ani nákladná ale výsledek může zásadně změnit prodejní potenciál.
Na druhou stranu, pokud chcete prodávat loftový byt, potenciálním kupcům se bude asi víc líbit vybavený v industriálním stylu než s nábytkem z chalupy.
Na detailech záleží
Při zvelebování nemovitosti nemusíte mít statisíce, častokrát udělá hodně i malá drobnost, která vás bude stát v řádu pár korun.
Základem je čistota. Ideálně tedy nově vymalovat, klidně na čistě bílo. Nový zájemce si možná bude chtít vymalovat po svém a bílá je přeci jen taková univerzální a snadno překrývatelná. V rámci hesla o čistotě se zaměřte také na kuchyň, koupelnu a toaletu. Pokud už vybavení nevypadá zrovna vábně, investujte do nového. Nové koupelnové skříňky či zrcadlo nejsou až tak velkou položkou a udělají hodně. Do kuchyně může stačit nová lišta kolem linky a tapety na skříňky.
Pokud prodáváte dům nebo rekreační objekt, dobrý tah je malá úprava zahrady nebo předzahrádky. Je to to první, co kupec uvidí, a udržované okolí ho může ihned zaujmout. Stejně tak někomu mohou přijít vhod drobnosti jako poličky navíc na knihy, květináče na oknech nebo malý kobereček pod stolem.
Zkrátka je potřeba, aby nemovitost vypadala krásně hned na pohled. Můžete investovat i do výraznějších prvků jako jsou třeba nová kamna nebo kompletní kuchyňská linka. Jestliže jsou to věci potřebné, ale nemáte na ně zrovna našetřeno, můžete si pomoci půjčkou. Je možné, že už máte hypotéku na svůj dům a banka k vám nebude tolik vstřícná, na trhu je ale i množství jiných společností. Nebankovní půjčka je snadno dostupná a rychle vyřízená. Potřebné věci tak můžete nakoupit hned a co nejdříve prodávat. Peníze se vám vrátí.
Pokud jste zruční, renovace se stane o hodně levnější
V poslední době se vše poměrně značně zdražuje. Ať už jde o materiál, nábytek nebo služby, ceny zatím stoupají a při větším zásahu do nemovitosti se vám částka na opravy snadno navýší.
Pokud máte ale dostatek času, energie a ideálně jste zruční, spoustu věcí a drobných úprav si zvládnete snadno udělat sami. A to od vymalování zdí přes nalakování stolu až po úpravu zahrady. Mnoho lidí má domácí kutilství jako hobby, takže můžete spojit příjemné s užitečným.
Jestliže jste zruční se dřevem, můžete si vyrobit i nábytek, případně obrousit nebo položit novou podlahu. Na nákup materiálu, který se může prodražit, si můžete vzít malou půjčku, u které nemusíte dokládat účel a máte ji na účtu velmi rychle. Posloužit může například Razdva půjčka.

Obrátit se na odborníky můžete vždycky
Nemusí jít jen o nedostatek času nebo zručnosti, možná prostě nemáte energii a renovace nejsou úplně váš šálek kávy, přesto potřebujete mít práci hotovou. Poptávka po podobných pracích stoupá a na to reaguje trh zvyšujícím se množstvím firem, které se renovací zabývají. Jak ale vybrat tu správnou?
Cena samozřejmě hraje velkou roli a pokaždé je nutné si dobře spočítat, jestli se vám zrovna tato firma vyplatí. Vždycky je dobré porovnávat s několika dalšími možnostmi, ale kromě peněz, které zaplatíte, se soustřeďte i na další faktory.
Především, jestli je firma spolehlivá a práci vám udělá ve slíbený čas. Můžete narazit na sliby, ale poté se práce prodlužuje, nemusí být kvalitní, a nakonec by jste byli jen zklamaní. Pročtěte si recenze, nebo se případně poptejte známých, jestli nemají dobrý tip. To, že vám někdo dá nejnižší nabídku ještě neznamená, že to vzhledem k poměru cena výkon opravdu bude ideální.
Můžete měnit vzhled ve velkém a najmout si celou firmu, která zajistí vše od podlahy přes vymalování až po nátěr parapetů. Pokud jde jen o pár věcí, můžete si najmout jednotlivé řemeslníky sami a dohodnout se na ceně. Nejlevnější varianta je poptat se šikovných známých nebo sousedů, jestli by vám nepomohli.
Drobné tipy na úsporu
Každá práce něco stojí, ať jsou to peníze nebo čas. Zkuste tedy ušetřit jedno či druhé, nebo rovnou oboje s několika našimi tipy:
- Při renovaci se snažte dělat co nejvíc věcí současně, abyste nemuseli uklízet nebo platit za úklid po každém zásahu.
- Jestliže přemýšlíte o výměně kachliček, zkuste zapřemýšlet nad možností, že byste je místo otloukání a dávání nových jen nalakovali či natřeli. Existují také tapety na kachličky.
- Nábytek nemusíte hned měnit, stačí ho trochu oprášit a uvést do reprezentativní podoby. Opět můžete využít buď tapety, nebo nábytek přelakovat. Navíc je moderní dělat nábytek například z palet nebo různých typů dřevěných beden, které se nejvíc hodí na venkovní posezení.
Renovace vás nemusí stát všechny úspory. I drobné obměny mohou udělat velký rozdíl.