Domů Hypotéky Kdo si nebere hypotéku, není Čech. Využijte také rekordně nízké úrokové sazby

Kdo si nebere hypotéku, není Čech. Využijte také rekordně nízké úrokové sazby

0

Nejistota, zlevňování nemovitostí, propad trhu. Taková byla očekávání odborníků při první koronavirové vlně. Stal se přesný opak. Ceny nemovitostí rostou, průměrné úrokové sazby hypoték jsou nejvýhodnější za poslední tři roky a propukl nefalšovaný hypoteční boom. Co ho způsobilo?

Už téměř dva roky v kuse úrokové sazby hypoték klesají. Na konci roku 2019 dosahovaly výše než 3 %. Momentálně klesly na úroveň 2,02 % a vypadá to, že směřují ještě níž.

více v článku...

Jaké má snižování úrokových sazeb následky?

V říjnu letošního roku se prodalo 8 800 hypoték za 25,2 miliardy korun, což je historicky největší číslo v České republice. Téměř o 10 miliard vyšší než v říjnu minulého roku, kdy lidé uzavřeli jen 7024 hypotečních smluv. Z toho vyplývá, že objem hypoték roste rychleji než jejich počet. Tento fakt způsobuje růst cen nemovitostí. Průměrná hodnota jedné hypotéky totiž činí skoro 2,9 milionů korun.

Tohle nikdo nečekal.

Dochází k tomu i přesto, že banky momentálně posuzují žádosti mnohem přísněji. Především v covidem-19 nejpostiženějších oborech, jako jsou gastronomické provozy, cestovní ruch, kulturní nebo sportovní činnost. Přísnější posuzování odnášejí hlavně OSVČ. Přesto hypoteční trh roste nebývalým tempem.

Standardní nabídky úrokových sazeb v bankách se pohybují okolo 2,2 %, ale reálně můžete získat i hypotéku na 80 % hodnoty nemovitosti za sazbu až 1,89 % ročně.

Proč se lidé v krizi hromadně uchylují k hypotékám? Protože vlastnění nemovitosti vnímají jako největší jistotu a zajištění na stáří. Vzhledem k prakticky neustálému růstu cen nemovitostí za posledních deset let se navíc i drahé byty a domy jeví jako dobrá investice.

Uzavřete smlouvu co nejdřív. Hypotéky podraží

Zájem o hypotéky zvyšuje také uvolnění podmínek České národní banky nebo zrušení daně z nabytí nemovitostí. To však podle ČNB způsobilo nadhodnocení cen nemovitostí a zhoršilo dostupnost bydlení v ČR. ČNB odhaduje současné průměrné nadhodnocení cen bytů a domů na 17 %. V oblastech s vysokým podílem investičních bytů dosahuje dokonce 25 %.

V následujícím roce se ovšem očekává ochlazení a počty uzavřených hypotečních úvěrů by se měly vrátit k normálu. Ceny nemovitostí pravděpodobně nadále porostou a stejně tak sazby hypoték. Ty podle odborníků zdraží už úspěšný vývoj vakcíny proti covidu-19 a postupné ukončení ochromení ekonomiky. Hypotéky tak pravděpodobně začnou zdražovat už na začátku roku 2021.

Momentální situace je pravděpodobně ideální a koupě bytu se zdá být rozumnou volbou. Zejména bydlení v Praze může být už za rok mnohem méně dostupné než letos.

Autorem článku je Martin Knižátko

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version