Úvěry a půjčky

Chcete si půjčit? Důkladně se dívejte na RPSN a úroky

Když si potřebujete půjčit finanční prostředky, je jasné, že vás to bude něco stát. A pochopitelně se snažíte najít nejvhodnější formu půjčky, tedy tu nejlevnější a současně i časově přijatelnou. U půjčky je velice důležitá správná volba věřitele (toho, kdo vám půjčuje) a také výše úroku, zapomínat ovšem rozhodně nesmíte ani na RPSN. Nejste si jisti, o co vlastně jde? Tak čtěte dál, vyplatí se to…

Kde budete hledat nabídky a srovnávací parametry půjček?

Hledáte-li určitý typ půjčky, například nebankovní, není nic jednoduššího, než využít online srovnávač a v pohodě si projít bohatou nabídku, prostudovat možnosti a vybrat si tu, která je pro vás jako dělaná. Představte si, že byste měli všechny ty banky a nebankovní společnosti oběhnout, všude se objednat nebo vystát frontu a potom si s hromadou materiálů a poznámek lámat hlavu! Výhodou je nejen okamžitá možnost porovnání, ale i zobrazení mnoha dalších důležitých údajů a informací, na které je při výběru vhodné půjčky brát ohled. Rychlá půjčka je díky internetu v dnešní době skutečně na dosah.

Co je úrok ví asi každý

Jedná se, zjednodušeně řečeno, o předem sjednanou peněžitou odměnu (navýšení) za půjčení určité finanční částky. Pro bezchybné fungování půjčky a plnou spokojenost obou zúčastněných stran to znamená navrácení jistiny (zapůjčeného obnosu) spolu s navýšením, tedy s úrokem. Úrok je určitá forma motivace pro vás, abyste splatili svou půjčku co nejdříve (úrok časem narůstá) a současně může být formou odměny za trpělivost pro věřitele, pokud splátky trvají dlouho.

RPSN je už méně známý pojem

Tahle zkratka značí pojem Roční Procentní Sazba Nákladů. Stejně jako úroky se i RPSN uvádí v procentech za rok, musíte si však především vždy uvědomit, že do této položky se započítává úplně všechno, co v rámci půjčky platíte, tedy kompletně všechny poplatky, které jsou k ní vázány. Příkladem takových poplatků je například:

  • poplatek za správu úvěru
  • poplatek za vedení účtu
  • poplatek za uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru
  • transakce a pohyby na účtu jsou také zpoplatněny
  • patří sem i pojistka schopnosti splácet
  • různé další poplatky

Proč se RPSN hodí ke srovnání nabídek?

Pokud byste nabídky dostupných úvěrů porovnávali pouze podle výše úroků (což stále spousta lidí dělá), došli byste často k ne zrovna přesnému vyčíslení celkových nákladů na splacení své půjčky. Mnohdy totiž právě zajímavě nízký úrok vyhlíží na první pohled velice lákavě, ovšem nakonec po tom, co si spočtete celkovou hodnotu RPSN, přijdete na to, že byste na tom byli lépe, kdybyste o půjčku požádali u jiné banky, která má sice o něco vyšší úrok, ale celková hodnota RPSN je znatelně nižší.