Aktuality

Jak na efektivní, a přitom úsporné, zabezpečení firmy? Přinášíme několik tipů

„Nepokradeš.“ Zní jedno z Desatera Božích přikázání. Přesto se kradlo, krade a krást bude. Navíc se může přihodit i nějaká nečekaná událost, která, pokud se neeliminuje včas, může napáchat vážné škody. Jako příklad může posloužit obyčejný požár. Proto je dobré majetek chránit. A to pomocí fyzické ostrahy i moderních zabezpečovacích systémů. Vhodná kombinace bezpečnostních prvků sníží případné riziko na minimum. Efektivní zabezpečení výrobních hal, skladů, logistických center, garáží a dalších objektů se sice na první pohled může jevit jako nákladné, ale přináší celou řadu benefitů. Kromě bezpečí a ochrany investic také klidný spánek pro majitele objektů.

Fyzická ostraha je základ

Recepční, strážní a další pracovníci bezpečnostních agentur. Právě oni mohou odvést mnoho práce při ochraně majetku. Obrovskou výhodou je, že fyzická ostraha může v případě potřeby neprodleně zasáhnout a eliminovat hrozící nebezpečí hned v počátku, nebo riziku v ideálním případě dokonce předejít. Přidanou hodnotou profesionální fyzické ostrahy může být jejich přístup k lidem, kdy hned na recepci utváří první dojem z firmy.

Přestože pracovníci ostrahy mají s sebou na pochůzkách mnohdy vycvičeného psa, obvykle nedokáží zajistit zabezpečení větších objektů a celých areálů. Vždy se najde nějaký prostor, který nejsou schopni plně pokrýt, proto je vhodné doplnit fyzickou ostrahu o moderní zabezpečovací systémy. Výhodnou službou potom je pult centrální ochrany (PCO), který soustavně obsluhují profesionální pracovníci bezpečnostní agentury. V případě poplachu okamžitě vyhodnotí situaci a podniknou adekvátní kroky, aby odstranili hrozící nebezpečí.

Moderní zabezpečovací systémy zažívají boom

Pro kompletní zabezpečení se vyplatí využít moderní technologie pro zabezpečování v 21. století. Už nežijeme ve středověku, kdy jiná, než fyzická ostraha nebyla možná. Dnes se nabízí celá řada finančně dostupných řešení. Jakých? Pojďme si některé stručně představit.

  • Kamerové systémy – V současnosti se už bez kamerových systémů rozmístěných na strategických místech neobejde téměř žádná firma. Kamery mohou plnit hned několik funkcí. Mohou monitorovat důležitá místa, která by měla být neustále pod dohledem. Jako příklad lze uvést vstupy do areálu firmy, odlehlé pozemky, fyzicky těžko dostupné prostory nebo prostory s cenným majetkem. Moderní kamerové systémy dokáží také počítat osoby na pracovišti, sledovat SPZ, rozpoznávat obličeje a identifikovat projevy vandalismu. Mluvící kamery dokonce informují osoby o tom, že jsou nahrávány. Videozáznamy z kvalitních kamer je dokonce možné použít i u soudu. V případě poplachu navíc některé kamery mohou zaslat krátký záznam na zvolený mobilní telefon, takže budete vždy v obraze.
  • Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) – Komplexní ochranu objektu a celého areálu jsou za určitých podmínek schopné zajistit elektronické zabezpečovací systémy skládající se ze soustavy čidel, detektorů a alarmu. Perfektně se hodí na zabezpečení objektů s menším provozem nebo na ochranu majetku v době, kdy se v prostorách nepracuje. Speciální senzory dokáží zaznamenat pohyb, otevření dveří i tříštění skla. Další čidla pohlídají, zda ve střeženém areálu nedochází k úniku vody nebo k nebezpečné koncentraci CO2. Pokud by došlo k nežádoucí aktivitě, elektronické zabezpečovací systémy spustí alarm a odešlou signál na zvolené místo, kterým může být mobilní telefon nebo pult centrální ochrany. Populární novinkou jsou takzvané zamlžovací systémy. V případě nepovoleného vniknutí do střeženého prostoru tento elektronický zabezpečovací systém vyplní místo v řádech sekund hustou mlhou. Nezvaný host tak bude nemile překvapen a bude se muset vypořádat se zhoršenou orientací v prostoru.
  • Elektronická požární signalizace (EPS) – Kdo má pracoviště podléhající nařízení ČSN, ten nemá na výběr a musí mít kvalitní požární zabezpečení. Ostatní by měli o elektronické požární signalizaci minimálně uvažovat. Včasná signalizace zamezí rozsáhlým škodám na majetku. Navíc by nemělo být hazardováno se zdravím zaměstnanců, když jsou na trhu dostupné a účinné bezpečnostní prvky.
  • Přístupové systémy – Kontrola pohybu osob je v mnoha objektech velice důležitá, někdy dokonce nezbytná. Díky přístupovým systémům se do zabezpečených lokalit dostanou pouze lidé vlastnící přístupovou kartu, číselný kód, čip, nebo speciální aplikaci. Záleží na zvoleném řešení. Přístupové systémy je vhodné používat spolu s chytrými zámky a turnikety.

Kombinace fyzické ostrahy a zabezpečovacích systémů přináší značné úspory

Představte si, že jste majitelem středně velké firmy a musíte najmout několik strážných, kteří budou plnit funkci vrátných, kontrolovat areál, a ještě provádět pochůzku po budově. Určitě jich budete muset najmout víc, protože jeden člověk toto nezvládne. Pokud ale využijete chytré zabezpečovací systémy, finanční zátěž nebude tak veliká. Například kamerové systémy mohou hlídat několik desítek míst najednou. Ochrana obvodů areálů pomocí perimetrických systémů zase eliminuje nutnost častých pochůzek a přístupové systémy mohou nahradit vrátné. Jeden kvalifikovaný pracovník ostrahy pak zvládne obsluhovat několik těchto systémů najednou.

Navíc, pokud vám zabezpečovací systém nainstaluje certifikovaná firma, získáte od pojišťovny slevu na pojištění