Podílové fondy slouží k investičním operacím. Jakým způsobem do nich investovat a co všechno byste o nich dále měli vědět?
Co je to podílový fond
Podílové fondy jsou nejrozšířenějším typem fondu. Využívají se ke kolektivnímu investování. V principu se jedná o soubor majetku tvořený cennými papíry a penězi. Fond je zakládán a spravován investiční společností. Ve srovnání s investičním fondem nemá právní subjektivitu.
Základní jednotkou je tzv. podílový list. To je cenný papír, jež vyjadřuje podíl na majetku fondu. Právě na podíly je celý fond rozdělen. Investor se proto nazývá podílníkem. Nákupem podílového listu tak podílník investuje své prostředky do podílového fondu. Neinvestuje tedy do konkrétního cenného papíru nebo komodity, nýbrž do celého souboru investičních příležitostí.
Majetek příslušející do fondu je spravován investiční společností, která je k tomuto oprávněna na základě příslušné licence. Z bezpečnostních důvodů také správce fondu (portfolio manažer) není oficiálně vlastníkem nashromážděných investic.
Podílový fond se rozděluje do několika kategorií, podle účelu, obsahu a dalších faktorů. Základní rozdělení, které je třeba rozlišovat, je na fondy otevřené a uzavřené. Otevřený fond má za povinnost od podílníků odkupovat podílové listy zpět za aktuální kurz. Uzavřený podílový fond tuto povinnost nemá. Otevřený fond dále také zpravidla investuje do jednoho nebo více druhů (tříd) investičních aktiv.
Jak investovat do podílového fondu
Podílové fondy prodává většina bank, dostupné jsou přes finanční poradce, ale i běžně na internetu. Investor může tak investovat například do fondu s akciemi a nepřímo tak získat podíl ve firmě, která tyto cenné papíry vydala. Také je možno zaměřit se na dluhopisy a další instrumenty finančního trhu. Za určitých okolností lze realizovat navíc investice i do komodit, nemovitostí či devizových hodnot.

Využití podílových fondů představuje vhodnou cestu, jak zhodnotit své prostředky. Vhodné jsou navíc i pro začínající investory. Investice ve formě kolektivního investování je z podstaty poměrně jednoduchá, nicméně před prvními kroky i tak určitě má význam se poradit s odborníky.
Výhodou je primárně to, že lze tímto způsobem pracovat i s aktivy, která by jinak byla jednotlivci těžko dostupná. Fond je schopen díky většímu počtu zainteresovaných investorů vybrat dohromady větší objem finančních prostředků.
Počítat je nutné také s tím, že ve fondech jsou nastaveny poplatky, přičemž každý z nich má poplatkovou politiku stanovenu rozdílně. U poplatků platí jednoduchá logika: Odvíjejí se od sumy spravovaných peněz, která s vyšším zhodnocením roste.
Jednorázový poplatek je zpravidla ten vstupní, průběžně se dále platí zejména poplatek správcovský, dále také poplatek za výkonnost, provozní náklady fondu a další poplatky. Více informací o zakládání i investování do podílových fondů najdete na stránkách agentury Parkerhill.cz, která se tuto problematiku dlouhodobě specializuje.