Aktuality

Jak připravit automobil na zimu?

Zimní období je nejtěžší částí roku nejen pro řidiče, ale také pro automobily. Mrazivé teploty, sníh, sůl na silnicích a další vlivy dávají vašemu autu hodně zabrat. Vždy je zapotřebí automobil na zimu důkladně připravit. A důkladná příprava rozhodně není jen dolití nemrznoucí směsi do ostřikovačů a výměna pneu, ale mnohem více. Co při přípravě provést krok za krokem, abyste na nic nezapomněli?

Výměna pneu je základ

Výměna pneumatik je základním krokem při přípravě aut na zimu. Od 1. listopadu je dokonce povinnost v některých oblastech a za určitého počasí mít zimní pneu. Nezapomínejte na to, že minimální zákonem udávaná hloubka dezénu u zimních pneumatik musí být alespoň 4 mm. Z hlediska bezpečnosti a jízdních vlastností pneumatiky je lepší vzorek 5 mm. Když už je vzorek na vašich stávajících zimních pneumatikách 5 mm a méně, je dobré koupit nové pneumatiky. Při jejich výběru je důležité porovnání několika základních parametrů – poměr ceny a kvality, jízdní vlastnosti na sněhu a ledu, brzdění, rychlost opotřebení. Podle těchto vlastností se pneumatiky zkoumají také v mnoha testech. Výsledky najdete na internetu.

Tip: Podívejte se také na několik užitečných rad, jak snížit spotřebu auta v zimě.

Odborná kontrola

Mrazivé teploty jsou velmi náročné i pro některé mechanické části vozu, které mohou být náchylné k poškození. Zejména tehdy, když jsou již drobně poškozené nebo hodně opotřebené. A nemáme na mysli jen baterii. Auto byste před zimou měli nechat prohlédnout v odborném servisu. Tuto prohlídku můžete spojit třeba s výměnou pneumatik. Odborné prohlédnutí auta průměrně stojí do 1000 Kč. Pomáhá předcházet problémům, ještě než nastanou. A když by některé části automobilu byly natolik poškozené a opotřebené, že by byla zapotřebí jejich oprava nebo výměna, opravíte je ještě před zimou. A pokud byste neměli na opravu dostatek peněz, máte dost času si vybrat správný způsob financování opravy.

Sůl je nepřítel podvozků

Sůl na silnicích pomáhá proti smykům a zabraňuje usazování sněhu. Pro řidiče je pomocníkem, pro auta (zejména pro podvozky) je nepřítelem. Je agresivní ke všem kovovým částem, které korodují. Ideální je, když podvozek auta necháte na zimu důkladně očistit a nastříkat ochrannou vrstvou. I to vám mohou provést ve specializovaném servisu.

Tento článek vznikl ve spolupráci s odborným online magazínem .