Zmírnit propad státních financí má vládní úsporný balíček. Jeho přijetí sněmovně doporučil rozpočtový výbor, a to včetně úprav, na kterých se dohodla pětikoalice. Co si o celé situaci myslí Martin Slaný, který je hlavním ekonomem investiční skupiny DRFG?
více v článku...
Situace očima Martina Slaného ze skupiny Davida Rusňáka
„Většina opatření se vůbec netýká úspor a nemyslím si, že tohle celé směřuje k uzdravení veřejných financí,“ říká na úvod Martin Slaný za skupinu Davida Rusňáka, která se zabývá investičními fondy a dluhopisy.
„Je to nějaký minimální krok, ale já jsem od začátku přesvědčen, že ta logika by měla být obrácená. Právě ta nutná opatření na té výdajové straně by měla být ta první a určitou reziduální složkou pak mohou být některá opatření v té příjmové oblasti,“ dodává.
„Určitě nechci házet do koše celý konsolidační balíček. Je tam řada opatření, která jdou správném směrem. Myslím, že to, co primárně chybí vládnímu balíčku, je to, že se na něj celá vládní koalice i celá politická reprezentace dívá zúženým pohledem toho státního rozpočtu,“ pokračuje Slaný.
Dále zmiňuje, že: „Balíček obsahuje daňové i další opatření, která mají významné ekonomické dopady. A bohužel česká ekonomika se po 30 letech dostala do stavu, kdy je opravdu předotovaná, kdy ty obrovské dotace ve státním rozpočtu deformují trhy a deformují ekonomiku. Vy pak potřebujete vybrat více na daních a ty daně pak opět tu ekonomiku dále zatěžují.
Jak inteligentně škrtat dotace, aby to nesnížilo konkurenceschopnost českých firem?
„Dotace jsou z mého pohledu špatně samy o sobě. Ty ničí podnikatelské prostředí a nic jako chytré škrtání neexistuje. Nejlepším opatřením je nějaké palcové pravidlo, kdy sesekáte v jednotlivých položkách stejné, poměrné číslo, a to bez ohledu na to, jestli se to týká zdravotníků nebo dopravy,“ říká na závěr Martin Slaný z Rusňákovy DRFG.
Autor: Michal Pecka