- Reklama -zprávy

Taktiky predátorských úvěrů – na co si dát pozor?

Predátorské půjčky obvykle znamenají vnucování nespravedlivých, klamavých nebo zneužívajících úvěrových podmínek dlužníkům. V mnoha případech jsou tyto půjčky spojeny s vysokými poplatky a úrokovými sazbami. Zpravidla jsou doménou nebankovních poskytovatelů a často cílí na znevýhodněné skupiny. 

Nebankovní půjčky bez zástavy, rychlá půjčka online bez registru či krátkodobá půjčka do hodiny na ruku. Takové produkty a mnohé další nabízí tzv. nebanka neboli nebankovní poskytovatel úvěrů

Mnohé nabídky nebankovních společností mohou být seriózní a s férovými podmínkami, nebankovní sektor však přitahuje i podvodníky, predátory a novodobé lichváře. Jak odhalit predátorskou půjčku a nenaletět podvodníkům?

Hlavní rysy predátorských půjček

Predátorské půjčky jsou zaměřeny především na prospěch věřitele. Ignorují nebo omezují schopnost dlužníka splatit dluh. Taktiky půjčování jsou často klamavé a snaží se využít toho, že dlužník nerozumí finančním podmínkám a pravidlům, která půjčku obklopují.

Obvyklé jsou neférové podmínky, neúměrné úroky a nesmyslné poplatky. Velká část nákladů je maskována nebo bagatelizována, protože není zahrnutá v úrokové sazbě úvěru. Dalším častým rysem predátorské půjčky jsou nadměrné sankce za předčasné splacení.

Pozor na balonovou splátku 

Jedná se o jednu významnou platbu na konci doby splatnosti úvěru, kterou často používají predátorští věřitelé. Běžná měsíční splátka vypadá nízká, a tak zůstává dlužník v klidu, jenže pak přijde poslední splátka a problém je na světě. 

Balonovou splátku si totiž dlužník obvykle nemůže dovolit a musí přistoupit k refinancování úvěru, které sebou nese další náklady ve prospěch věřitele. Další variantou je nesplácet a dostat se do velkých finančních problémů kvůli obrovským sankcím.

Ohroženy jsou sociálně slabší skupiny a méně vzdělaní  

Predátorští věřitelé se obvykle zaměřují na zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou lidé, kteří mají problémy s úhradou měsíčních výdajů. V hledáčku neférové nebanky jsou také lidé, kteří nedávno přišli o práci, důchodci nebo ženy na mateřské dovolené.

Častým cílem predátorských poskytovatelů jsou také zadlužení, které láká půjčka online bez registru dlužníků. Lidé bez bankovního účtu spěchající na hotovost zase často využívají půjčky, které jsou k mání do hodiny na ruku. A tam kde je nabídka, je i poptávka. 

Velmi nebezpečné jsou úvěry založené na ručení majetkem či nemovitostí. Podobné půjčky mohou dlužníka připravit o auto a v horším případě i o střechu nad hlavou. Stačí se opozdit se splátkami.

Zákon pamatuje na lichváře

Pokud se stane, že člověk v nevědomosti naletí predátorské nebankovní společnosti a extrémně neférové podmínky odhalí až po podpisu smlouvy, ještě není vše ztraceno. Novela z roku 2014 jasně definuje lichvářské praktiky a postižený tak s odvoláním na občanský zákoník může hnát novodobé lichváře k soudu.

Pokud soud označí půjčku za lichvářskou, osvobodí tak dlužníka od úroků. Dlužník v pak splácí jen skutečně půjčenou částku bez úroků a poplatků. Případně jsou úroky soudní cestou sníženy na přijatelnou míru.  

Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny – fenomén dneška. Kde je získat? Jak je nakoupit? Pojďme na to. Proč jít do krypto – stručně a jasně Kryptoměny, jak možná víte, jsou...

Špatný čas pro Bitcoin? Vsaďte na Ethereum

Vysoká míra inflace způsobuje, že daleko častěji přemýšlíme nad tím, jak své peníze ochránit a kam je investovat. Jednou z možností jsou i kryptoměny,...

Jak získat zpětné odkazy od autoritativních webů?

SEO prošlo od svých počátků značnou evolucí. Pryč jsou doby, kdy vám pro dobré umístění stačilo nacpat 547 klíčových slov do každého odstavce. Ačkoliv...

Mzdy rostou, ale reálně se máme hůře

Nízká nezaměstnanost a růst průměrné měsíční mzdy vypadá zdánlivě příznivě. Přesto české domácnosti chudnou, respektive za své peníze si toho pořídí méně než v minulosti....

Virtuální sídlo pomáhá v podnikání

Pro vykonávání jakéhokoli podnikání musíte ze zákona mít sídlo vaší společnosti. Pokud vlastníte kanceláře, máte samozřejmě vyhráno. Co ale dělat v případě, že je nemáte?...
- Reklama -PR článek