Hypotéky

4 tipy, jak najít ideálního kupce vaší nemovitosti

První dojem hraje v životě důležitou roli. A nejinak je tomu ve světě realit. Pokud se tedy rozhodnete prodat svou nemovitost, máte ji skvěle připravenou, dobře nafocenou a inzerát je vidět všude tam, kde být vidět má, pak se vám začínají ozývat první zájemci. Podle čeho ale poznáte, že máte tu čest s někým, kdo o nemovitost opravdu stojí? Jak rozeznat ty seriózní od těch pochybných?

Pozorujte

To, že se váš byt někomu líbí a uvažuje o jeho koupi, poznáte právě při osobní prohlídce. Potenciální zájemce se ptá na praktické otázky, jeho fantazie běží na plné obrátky, už se vidí, jak si to tam zvelebuje a přizpůsobuje k obrazu svému, ví přesně, jak prostor využije, jak přestěhuje nábytek. Z jeho otázek poznáte, že už si představuje, jak mu byt říká pane. Bude ho zajímat, kdy bude byt na prodej volný a jak rychle se bude moci nastěhovat, neopomene ani podrobnosti ohledně smlouvy, nákladů na energie a podobně.

Vyptávejte se

Zájemce přijde na prohlídku precizně připraven a rozhodně se nebude bát na nic zeptat. Otázky však pokládejte také vy a snažte se jimi dozvědět co nejvíce. Zjistěte jeho motivaci,nenápadně vyzvídejte, co přesně hledá, proč ho zaujala zrovna vaše nemovitost na prodej, co mu nevyhovuje na stávajícím bydlení, jak má v plánu vyřešit otázku financí, pokud se rozhodne pro koupi, zda bude žádat o hypotéku. Od věci není si ho ani trošku prověřit v databázi dlužníků.

Všímejte si reakcí

Odhalit vážného zájemce vám pomůže i rychlost, s jakou reaguje, a jeho schopnost dodržovat smluvené termíny. Pokud má vážný zájem, rozhodně nebude otálet – ozve se klidně ještě v ten samý den, kdy proběhla prohlídka. Jestli si ale dává na čas, můžete si být jistí, že loví i v dalších vodách a vaše nemovitost jej příliš neohromila. Ozve-li se tedy později, pravděpodobně na ní bude hledat chyby, aby docílil slevy. Dopředu si rozmyslete, jak na to zareagujete.

Obraťte se na odborníky

Pokud si prohlídku netroufáte vést sami, obraťte se na odborníky. Realitní kanceláře disponují šikovnými a zkušenými makléři, kteří ovládají umění komunikace na jedničku, a zároveň působí tak trochu jako psychologové. Dobře se vyznají v lidech, dokážou je rychle odhadnout a „vypíchnout“ přesně ty klady nemovitosti, na které konkrétní zájemce slyší. A o to přece jde!

2 komentáře

Comments are closed.