Akcie

Bitcoin vs. litecoin – na který vsadit?

Začínáte s kryptoměnami a nevíte, jestli dát přednost známému koni nebo si vybrat do stáje favoritů docela jiný kousek? Připravili jsme pro vás porovnání nejznámějšího bitcoinu se stále oblíbenějším litecoinem. Který z nich vyjde vítězně?

Litecoin je v podstatě vylepšený bitcoin, to je třeba říct hned na úvod . Bitcoin tu byl první, takže má přirozeně spoustu much, které se ne vždy podařilo úplně vychytat. A jaké jsou ty hlavní?

Litecoin je rychlejší, podstatně

Pokud si od kryptoměn slibujete víc, než jen jejich úzkostlivé schraňování v šuplíku na horší časy, určitě vás litecoin potěší. Rychlost zpracování transakce je u něj totiž přibližně 4x rychlejší, než u bitcoinu.

Toto číslo úzce souvisí s rychlostí těžby obou kryptoměn. Zatímco bitcoinový blockchain se objeví přibližně každých deset minut, ten litecoinový každé dvě a půl minuty. Pro běžné platby je tedy prodej i nákup litecoinu mnohem lepší.

S litecoinem ušetříte

I popularita má svá rizika. Dnes chce bitcoin skoro každý, a tomu odpovídají i poplatky za provedenou transakci. Rekord za jednu transakci, který si účtuje nejmenovaná směnárna, se pohybuje nad 300 korunami. Oproti tomu poplatky spojené s pohybem litecoinu jsou stále spíše symbolické.

Odlišné zastropování

Počet kryptoměn, vypouštěných do oběhu, je předem daný. O bitcoinu se všeobecně ví, že do oběhu nepustí více než 21 000 000 jednotek, postupem času je tak stále těžší se dostat ke zbývajícím kusům. Litecoin je na tom lépe, prostým výpočtem lze odhadnout, že až bude těžba ukončena, zastaví se číslovka na 84 milionech.

I to je důvodem, proč se litecoin stále vyplatí těžit i na menších počítačových sestavách, zatímco bitcoin se už bez obřích počítačových soustav prakticky neobejde. Nejrychlejší cestou k získání obou kryptoměn je však stále jejich nákup. A jde to i v češtině! Třeba na freecoin.cz.