Investice

3 kroky, jak co nejrychleji prodat vaši nemovitost

I když je prodávání domů či bytu náročný proces, nemusí se z něj stát noční můra. To nejzásadnější za vás může vyřídit spolehlivá realitní kancelář, zbytek je potom ve vašich rukou. Jak vaši nemovitost co nejrychleji prodat?

1. Realitní kancelář

Asi nejzásadnějším krokem, který byste určitě neměli podcenit, je výběr realitní kanceláře. Mnoho lidí se této zkušenosti děsí a raději byt či dům prodávají na vlastní pěst. Ve většině případů se to však nevyplácí. Proč? V první řadě vám dobrá realitní společnost může ušetřit mnoho času. Vypracuje návrh smlouvy, poskytne odhad ceny nemovitosti zdarma, poradí vám v právní oblasti. Může poskytnout řešení na jakýkoliv problém, který se v průběhu prodeje může vyskytnout. A v neposlední řadě zajistí, že vaše nemovitost bude na očích. Zkušení makléři mají totiž svoje sítě a disponují klienty, kteří mohou mít u nich založenou poptávku. Prodej tak může být opravdu velmi rychlý.

2. Nezbytné formality

I když většinu dokumentů může obstarat realitní kancelář, některé si přece jen budete muset jít vyřídit sami. Mezi ten nejdůležitější patří aktuální list o vlastnictví, který vypovídá o právním stavu nemovitosti. Tuto informaci si může ověřit každý – údaje z katastru jsou veřejně přístupnou informací. Druhý dokument je neprůstřelná kupní smlouva, která bude definovat způsob převedení vlastnického práva a způsob uhrazení. S touto smlouvou už vám při prodeji nemovitosti může pomoci realitní makléř.

3. Příprava nemovitosti

Posledním krokem je prodávaný dům či byt připravit. Pečlivě jej ukliďte, proveďte údržbu, a pokud je to potřeba, vymalujte stěny. Jestliže v něm nežijete, nenechávejte jej úplně prázdný. Zkuste jej naaranžovat tak, aby si potencionální kupec uměl představit, že v něm bude žít. Měl by působit útulně a ideální by bylo vyzdvihnout jeho kladné vlastnosti. Pokud si nejste jistí, jak na to, poraďte se s realitním makléřem.