- Reklama -zprávy

Češi jsou druhý nejspořivější národ Evropy, první místo obsadili Švédové

Dle statistik patříme mezi nejspořivější národy v Evropě. Na cestování, nečekané výdaje nebo důchod si peníze pravidelně odkládá sedm z deseti Čechů. Česko se společně se Švédskem nachází vysoko nad evropským průměrem, který je 59 procent.

Tak zní závěry Zprávy o platebním chování spotřebitelů v roce 2018, kterou pro Česko každoročně zpracovává společnost Intrum. Průzkumu se dohromady zúčastnilo přes 24 tisíc lidí z 24 evropských států. O tom, že Češi jsou jedním z nejspořivějších národů Evropy, informoval server Novinky.cz.

V celoevropském měřítku šetří přibližně tři pětiny lidí. Na prvním místě ve spořivosti se umístilo Švédsko, peníze stranou si měsíčně odkládají téměř tři čtvrtiny jeho obyvatel. Češi jsou těsně za nimi, pravidelně se daří šetřit 72 procentům lidí.

Podle výkonného ředitele společnosti Intrum je tento výsledek důkazem růstu české ekonomiky a dobré platební morálky Čechů. Vliv má samozřejmě i tradiční spořivost.

S příznivou platební morálkou a ekonomickým růstem souvisí i pokles počtu nových exekucí v roce 2018. Přispívají k němu i online srovnávače půjček, které pomáhají vybrat vhodný úvěr a předejít problémům se splácením.

Nejčastěji šetříme pro případ nečekaných výdajů

Češi průměrně ušetří 4004 korun měsíčně. Naspořené peníze nejčastěji slouží jako finanční rezerva pro případ nepředvídatelných výloh, na které si stále mnoho lidí bere nevýhodné nebankovní půjčky.

Přibližně třetina lidí šetří na dovolenou v zahraničí či na výlety v okolí Prahy a jiných českých měst. Častým důvodem spoření je také obava ze ztráty zaměstnání. Peníze na důchod odkládá asi pětina dotázaných.

Stěhování kvůli práci Čechy neláká

Ze zmíněného průzkumu dále vyplývá, že za vidinou lepšího výdělku zvažuje stěhování do ciziny 8 procent respondentů. Stejné výsledky byly zaznamenány pouze v Rakousku, z ostatních evropských států by se kvůli nepříznivé finanční situaci odstěhovalo průměrně 18 procent lidí.

Taktiky predátorských úvěrů – na co si dát pozor?

Predátorské půjčky obvykle znamenají vnucování nespravedlivých, klamavých nebo zneužívajících úvěrových podmínek dlužníkům. V mnoha případech jsou tyto půjčky spojeny s vysokými poplatky a úrokovými...

Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny – fenomén dneška. Kde je získat? Jak je nakoupit? Pojďme na to. Proč jít do krypto – stručně a jasně Kryptoměny, jak možná víte, jsou...

Špatný čas pro Bitcoin? Vsaďte na Ethereum

Vysoká míra inflace způsobuje, že daleko častěji přemýšlíme nad tím, jak své peníze ochránit a kam je investovat. Jednou z možností jsou i kryptoměny,...

Jak získat zpětné odkazy od autoritativních webů?

SEO prošlo od svých počátků značnou evolucí. Pryč jsou doby, kdy vám pro dobré umístění stačilo nacpat 547 klíčových slov do každého odstavce. Ačkoliv...

Mzdy rostou, ale reálně se máme hůře

Nízká nezaměstnanost a růst průměrné měsíční mzdy vypadá zdánlivě příznivě. Přesto české domácnosti chudnou, respektive za své peníze si toho pořídí méně než v minulosti....
- Reklama -PR článek