- Reklama -zprávy

Co jsou kryptoměny?

Zjednodušeně bychom kryptoměnu mohli charakterizovat jako digitální měnu či elektronické peníze. Na rozdíl od běžných bankovek a mincí však nemá fyzickou podobu.

Ačkoli kryptoměnám skeptici předpovídali poměrně rychlý pád a viděli v něm pouhý neživotaschopný výstřelek, nejstarší a nejznámější kryptoměna Bitcoin ukázala, že si digitální měny dokázaly vybudovat pevné postavení. Konkrétně Bitcoin úspěšně funguje už od roku 2009.

Tip: Nejlepší burza na nákup kryptoměn 

Jeho existence je založena na vlastní síti. V ní hrají klíčovou roli dvě skupiny uživatelů, kterými jsou běžní koncoví uživatelé a tzv. těžaři, kteří se těžbou starají o vznik nových kryptoměn. Proces těžby je v podstatě potvrzování veškerých nových transakcí, které se zapisují do tzv. blockchainu, jakési účetní knihy.

Ne všechny kryptoměny se těží, mechanismus pro potvrzování transakcí a zápis do blockchainu může být i odlišný. Metoda těžby se v čase ukázala být energeticky značně náročná, a tedy neefektivní, základní princip fungování dalších digitálních měn je ale u všech víceméně podobný.

Základní vlastnosti kryptoměn

Zásadní vlastností těchto moderních digitálních peněz je jejich decentralizovanost. Kryptoměny fungují v rámci samosprávy, neexistuje žádná centrální autorita, která by zajišťovala jejich chod. Rovnoměrně se na něm podílejí všechny počítače v síti.

Kryptoměny mohou plnit funkci běžného platidla. Jejich zastánci také jako výraznou výhodu uvádějí transparentnost jednotlivých prováděných transakcí.

Druhým argumentem pro využívání digitální měny je bezpečnost. Vzhledem k decentralizovanému fungování a začlenění všech uživatelů do autorizace transakcí je téměř vyloučen podvod. Převody prostředků navíc netrvají dlouho, a to ani u mezinárodních transakcí. Výhodou by mělo být i minimální zatížení poplatky.

Naopak za nevýhodu bývá považována volatilita, tedy značné kolísání hodnoty aktiva. To nahrává zájemcům o spekulování. Kryptoměny jako aktivum jsou však z tohoto důvodu vysoce rizikové.

Taktiky predátorských úvěrů – na co si dát pozor?

Predátorské půjčky obvykle znamenají vnucování nespravedlivých, klamavých nebo zneužívajících úvěrových podmínek dlužníkům. V mnoha případech jsou tyto půjčky spojeny s vysokými poplatky a úrokovými...

Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny – fenomén dneška. Kde je získat? Jak je nakoupit? Pojďme na to. Proč jít do krypto – stručně a jasně Kryptoměny, jak možná víte, jsou...

Špatný čas pro Bitcoin? Vsaďte na Ethereum

Vysoká míra inflace způsobuje, že daleko častěji přemýšlíme nad tím, jak své peníze ochránit a kam je investovat. Jednou z možností jsou i kryptoměny,...

Jak získat zpětné odkazy od autoritativních webů?

SEO prošlo od svých počátků značnou evolucí. Pryč jsou doby, kdy vám pro dobré umístění stačilo nacpat 547 klíčových slov do každého odstavce. Ačkoliv...

Mzdy rostou, ale reálně se máme hůře

Nízká nezaměstnanost a růst průměrné měsíční mzdy vypadá zdánlivě příznivě. Přesto české domácnosti chudnou, respektive za své peníze si toho pořídí méně než v minulosti....
- Reklama -PR článek