Daně a mzdy

Daňové přiznání a co každý ocení vědět

Každý rok touto dobou se strhne v republice doslova mánie. Na finančních úřadech vznikají fronty, každý si chce nechat potvrdit v podatelně své daňové přiznání. Pokud se to skupiny živnostníků či větších podnikatelů řadí taky, už vám moc času nezbývá na vyplnění růžového formuláře, v němž budete informovat stát o vašich příjmech. Jestli se na vyplnění formuláře teprve chystáte, možná oceníte vědět, jestli si polepšíte právě vy či kde se dá na daních ušetřit

Samozřejmě daňové přiznání není záležitost jen podnikatelů nebo drobných živnostníků, ale i zaměstnanců. V mnohých podnicích to nefunguje tak, že se zaměstnavatel stará o svého zaměstnance i po daňové stránce. V mnohých firmách musí zaměstnanci požádat o zúčtování daně. Často pak musí vyplnit daňové přiznání. 

Pojďme se proto nyní podívat na novinky v daňovém přiznání, na to, kde se dá ušetřit či na to, co ocení každý podnikatel, drobný živnostník nebo zaměstnanec podávající daňové přiznání vědět. 

Do kdy se daňové přiznání podává?

Pokud nemáte daňového poradce, je třeba, abyste svůj růžový formulář odevzdali do 3. dubna. Obvykle to bývá do konce března, ale letos spadá konec března na velikonoční svátky, tudíž ti, kteří jsou povinni podávat daňové přiznání, mají o trochu více času než obvykle. 

Přilepší si rodiny s dětmi

Radost budou mít zejména ti, kteří mají děti. Letos jsou totiž slevy na děti vyšší. Roční daňový zvýhodnění se zvýšila. Na první dítě slevy činí 13 404 korun, na druhé dítě je částka po šest tisíc vyšší a na třetí a další děti je roční daňové zvýhodnění nastaveno na 24 204 korun. 

Sníženy strop paušálních výdajů

Podnikatelé, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmu, si musí dát letos pozor. Stropy paušálních výdajů totiž poklesly, a to o dost. Na druhou stranu přinesly nižší stropy slevy na děti a na manželku, což není špatné.