Úvěry a půjčky

Domácí účetnictví patří do každé rodiny

Každá rodina potřebuje tzv. finančního vůdce, který povede domácí inventuru financí. Jakmile se na domácí inventuru podíváte, mělo by vám být během pár vteřin jasné, jaké máte měsíční příjmy a výdaje. Pokud se v domácí inventuře nevyznáte vy, ani váš partner, pak je něco nejspíš špatně a měli byste ji co nejdříve předělat. Vedení domácího účetnictví vám může pomoct při úsporách. Pomocí ní si jasně stanovíte, jakou částku můžete měsíčně odkládat.

Příjmy a výdaje na jednom místě

Je dobré mít přehled, protože víte, za co utrácíte. Věřte nám, že vždy si můžete mírně utáhnout opasek, pokud se vám na konci měsíce zdá, že utrácíte příliš vysoké částky za úplné nesmysly. Musíte si však kromě účetnictví v domácnosti stanovit, kde až chcete s financemi zajít. Jakou máte jinými slovy představu o tom, jaké budou vaše měsíční výdaje. Samozřejmě musíte počítat s jídlem, bydlením a odložením financí. Poté si chcete ovšem něco málo v průběhu měsíce užít, a to jsou ty výdaje, které můžete buď to snižovat nebo zvyšovat podle potřeby.

Jestliže jste na konci měsíce zjistili, že jsou vaše výdaje vysoké, lze je snížit. Stanovte si plán, jaké akce a zábavu si budete dopřávat a jakou naopak plně vynecháte. Do výdajů také piště odložené platby, které máte na rezervu. Takhle s nimi nebudete totiž vůbec počítat, protože jste je sepsali jako výdajové, tedy utracené. Mějte doma vlastní trezor nebo druhý bankovní účet, kde peníze posíláte, aby se vám to nepletlo s bankovním účtem, který používáte.

Na co šetříte?

Musíte si stanovit, na co šetříte. Klidně si dělejte více hromádek, na dovolenou, spotřebiče nebo auto. Proč zrovna spotřebiče? Ty se vám porouchají ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Máte-li doma starší spotřebiče, měli byste počítat s tím, že vám jednoho dne vypoví službu. Pokud si na ně nebudete odkládat peníze stranou a z ostatních hromádek jste už dovolenou a nové auto zaplatili, nebudete mít odkud finance vzít. Nejlepším programem pro domácí účetnictví neboli výpisy příjmů a výdajů je bezesporu Excel od Microsoftu.