Aktuality

Krádeže citlivých firemních dat? Prsty v nich obvykle mají sami zaměstnanci!

Průzkumů na téma zabezpečení důležitých nebo citlivých dat proběhlo v minulých letech poměrně dost a výsledky vždy ukázaly na nízkou úroveň ochrany. Zkušenost s virtuální krádeží má zhruba polovina společností a přibližně stejný počet není spokojen se svými informačními technologiemi. Zhruba dvě třetiny společností se přesto nechystají investovat do zlepšení a raději doufají, že se jim potenciální hrozba vyhne obloukem. Ještě zajímavější je ovšem profil pachatele – až příliš často může za únik informací zaměstnanec.

Proč zaměstnanci data kradou? Někteří se rozhodnou založit vlastní společnost, jiní přechází ke konkurenci a chtějí se před novým zaměstnavatelem „blýsknout“. A samozřejmě se najdou i jedinci, kteří moc dobře vědí, kde informace prodat za zajímavou částku.

Obvyklé způsoby krádeže dat nikoho nepřekvapí

Jak k úniku dat dochází? Zaměstnanec, který „vynese ven“ údaje o zakázkách nebo klientech, nemusí být zrovna hacker. Datové soubory mohou přenášet mimo firemní síť e-mailem, nahrát je na cloud, případně přes některou z mnoha webových aplikací. Další možnost představují výměnná paměťová média od USB disky přes SD karty až po nenápadnou elektroniku typu mp3 přehrávače. A i v dnešní „předigitalizované“ době mnozí zaměstnanci nezapomínají na tištěné dokumenty, které si mohou naskenovat nebo rovnou odnést v podobě originálů.

Řešení představují moderní bezpečnostní nástroje

Jednou z možností, jak výrazně snížit riziko krádeže dat, a navíc i zjednodušit rutinní procesy, jež zbytečně zatěžují IT administrativu, je identity management. Instalace sofistikovaného identity managera přináší centralizovanou správu identit a umožňuje přístup ke zdrojům pouze kompetentním osobám. Odhalit případný únik dat je díky IdM mnohem jednodušší, přesto jde pouze o první krok v rámci komplexní bezpečnostní politiky, která by měla být nastavena s ohledem na specifické procesy dané společnosti.