Aktuality

Letí mi to za pár dní a mám starý pas

Zjistili jste, že vám platnost pasu brzy vyprší, ale letenky už máte koupené a cestovní plán do puntíku sestavený? Chystáte se do zahraničí na delší dobu a nestihli byste se vrátit v době platnosti svého cestovního dokladu?

Poradíme vám, jak získat pas co nejrychleji, kde si ho zařídit a kolik za něj zaplatíte.

Co je rychlopas?

Pas na počkání u nás sice získat nemůžete, ale nejkratší doba, za kterou lze mít pas hotový, je 6 pracovních dnů. Cestovní doklad vydaný v této zkrácené lhůtě, tedy rychlopas, je stejný jako standardní cestovní pas. Můžete s ním cestovat po celém světě a nově se s ním podíváte i do USA.

Pamatujte, že cestovní pas potřebují i vaše děti, které nedosáhly věku 15 let, výjimkou nejsou ani novorozenci. I pro ně lze naštěstí rychlopas získat.

Kde a jak rychlopas zařídit?

Žádost o vydání rychlopasu si můžete podat u kteréhokoli obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak u úřadu příslušné městské části. Pozor – u rychlopasu nelze žádost podat u zastupitelského úřadu.

Při žádosti vás vyfotografují na úřadě, budete s sebou ale potřebovat občanský průkaz.

Hotový cestovní doklad si vyzvednete u obecního úřadu, kde jste si žádost podali.

Poplatky za rychlopas

Za rychlopas si budete muset připlatit – pro občany starší 15 let se vydává za poplatek 4 000 Kč, pro děti mladší 15 let pak za 2 000 Kč. Tyto poplatky se hradí při podávání žádosti.

Platnost rychlopasu

Rychlopas má pro občany starší 15 let platnost 10 let, pro děti do 15 let je to 5 let.

Rezervace online

Pokud nechcete ztrácet čas ve frontách na úřadě, zkuste se podívat na webové stránky svého obecního úřadu s rozšířenou působností, zda neumožňuje rezervaci online. Po této rezervaci se můžete na úřad dostavit v konkrétní čas a vše v klidu vyřídit. Tuto možnost hledejte na stránkách v sekci Cestovní doklady.

2 comments

Comments are closed.