Pojištění

Plánujete investici do nemovitosti? Nechte si ji předem dobře prověřit!

I když ceny nemovitostí v dnešní době stále stoupají, úrokové sazby hypoték jsou stále velmi příznivé, a tak mnozí uvažují o investici do nemovitosti jako pojistce na horší časy. Není to rozhodně špatný nápad, stále se může velmi vyplatit, ovšem jen za předpokladu, že koupíte dobře. Na trhu je celá řada nemovitostí. Někdy za nesmyslně vysoké ceny, jindy za ceny, které se jeví být výhodné. Než přistoupíte k samotné koupi, určitě si nechte daný objekt dobře prověřit. Jako podrobná analýza celkového technického stavu poslouží odborná inspekce nemovitosti. Tu si nechte provést certifikovaným odborníkem tzv. inspektorem nemovitosti. Jeho závěrečnou zprávu pak můžete využít při jednání o nižší ceně případně u dohody o odstranění nalezených vad a nedostatků.

Jak inspekce nemovitosti probíhá?

Inspektor nemovitosti vámi vybranou nemovitost prověří po technické stránce, a to zejména po stránce izolací, statiky, zdravotní nezávadnosti, požární bezpečnosti a dalších důležitých ohledech. Jeho prohlídka může být buď čistě informativní nebo může mít podobu podrobné analýzy se závěrečnou zprávou.

Novostavba není zárukou kvality

Určitě nesázejte na to, že výběrem novostavby máte vyřešené problémy na mnoho let. I u přebírání právě dokončené stavby buďte obezřetní, a pokud nejste experti, přivolejte si k ruce odborníka. Některé developerské projekty jsou šity doslova horkou jehlou a ne vždy jsou dodržovány správné stavební postupy. Na nové majitele pak může čekat nepříjemné překvapení v podobě vlhkých stěn či dokonce plísní, upozorňují David Hoffman a Petr Coufal – certifikovaní inspektoři nemovitostí pro oblast Beroun. Nemovitost sice můžete v zákonné lhůtě reklamovat, to ale neřeší vaše investiční plány. Soudy jsou vleklé a do znehodnoceného bytu budete jen těžko shánět platící nájemníky. I zde se tedy určitě vyplatí využít služeb inspektora nemovitosti a zajistit si tak klidnou budoucnost.