Investice

Jak investovat do šperků?

Šperky mohou být projevem lásky i ukázkou bohatství. Po mnoho staletí je uprchlíci z válek nebo zemí používali, aby si zachránili životy. Mnoho kultur z celého světa je považuje za měnu či cenné věno, ženy se mnohdy svými zásnubními prsteny chlubí celý život.

Atraktivní uspořádání drahokamů a drahých kovů je mnohdy bezpečnější investicí než hotovost, cenné papíry nebo nemovitosti. Jediným problémem může být fakt, že ne všechny klenoty si svou hodnotu dlouhodobě udrží.

Móda

Investoři musí být opatrní ohledně šperků současných designérských značek, neboť takové klenoty mohou ztratit svou hodnotu velmi rychle. Ale atraktivní a originální kousky mladých a nadějných návrhářů, kteří mají nízké výrobní a marketingové náklady, mohou být naopak zajímavou investiční příležitostí.

Vintage

Některé z nejžádanějších šperků pro investory jsou ve stylu Art Deco, datované od roku 1920 do roku 1935, designové kousky, které se i v současnosti zdají být moderní, zejména pokud nesou jména jako Cartier nebo Van Cleef a Arpels. Obvykle obsahují diamanty, rubíny, smaragdy a safíry v platině. Kolekce vévodkyně s Windsoru, kterou jí daroval její manžel, bývalý britský král Edward VIII., je příkladem šperků zvyšující se hodnoty díky designu a slavnému bývalému majiteli.

Starožitnosti

Klenot může být považován za starožitnost, pokud je starý více než 100 let. Nábytek většinou se stárnutím svou hodnotu zvyšuje, ale u šperků to tak být nemusí. Původní kameny mohou být poškozeny nebo odstraněny a nahrazeny méně cennými.

Kvalita

Nejkvalitnější materiály jsou odolné a udržují si hodnotu. Je důležité získat dva nebo tři odborné názory o kovech a kamenech, z nichž je šperk složen. Evropští dealeři nepovažují za drahý kov zlato nižší kvality než 18 karátů, i když pro mnoho amerických kupců může být volbou i osmi, devíti, deseti i čtrnácti karátové zlato. Perly se nemusí vyplatit, neboť jsou velmi náchylné na poškození chemikáliemi, například parfémy.

Proto výběru snubních prstenů věnujte dostatek pozornosti, ať se mohou stát nejen symbolem vaší lásky, ale také kvalitním investičním kouskem.