Pojištění

Před vlastní blbostí vás může v práci ochránit pojištění odpovědnosti

Pokud jste v práci nikdy neudělali žádnou „botu“, neznamená to, že to tak bude navždy. Chybovat je lidské a i ten nejschopnější zaměstnanec může způsobit škodu, na jejíž náhradu má dle zákoníku práce zaměstnavatel plné právo. Kolik může požadovat a jak se před riziky chránit? Odpovědi na otázky, které by měly zajímat každého člověka v zaměstnaneckém poměru, najdete v tomto článku.

Kolik vás může stát chyba v práci?

Zákon praví, že zaměstnavatel může požadovat náhradu škody ve výši až 4,5násobku průměrného měsíčního platu zaměstnance. Znamená to, že pokud má dotyčný na výplatní pásce 30 000 Kč, odpovídá za škodu do výše 135 000 Kč. Důkazní povinnost je na zaměstnavateli.

Úplně jiná situace nastává v případě, kdy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem platí dohoda o odpovědnosti (např. za svěřené hodnoty, za ztrátu svěřených předmětů apod.). Zaměstnanec je za škodu odpovědný neomezeně, a navíc na jeho straně leží důkazní břemeno.

Jedinou možností, jak se proti rizikům v zaměstnání chránit, je uzavření pojištění na blbost pro zaměstnance. Podstata daného produktu je stejná, jako je tomu v případě pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Rozdíl je v tom, že pojišťovna hradí škodu, kterou pojištěnec způsobí na pracovišti.

Pokud se zaměstnanec dopustí škody v opilosti, pod vlivem návykových látek nebo úmyslně, pojištění odpovědnosti mu nepomůže.

Pojistné je levné, stupeň ochrany vysoký

Pojištění odpovědnosti za škodu v zaměstnání patří mezi nejdostupnější pojistné produkty. Výše pojistného začíná na několika stokorunách a pojistit se tak mohou bez větších potíží i lidé s nižším příjmem. Mezi nejlépe hodnocené produkty patří pojištění na blbost pro zaměstnance od ERGO pojišťovny. Kombinace širokého rozsahu pojistné ochrany, nízké (a volitelné) spoluúčasti a celosvětové platnosti bez příplatku z něj dělá vynikajícího společníka, který na pracovišti eliminuje stres z případného přešlapu.