Úvěry a půjčky

Jak se nestát obětí „výhodné“ předvánoční půjčky?

Pro obchodníky nejtučnější období v roce už pomalu začíná. Obchody se plní všemožným zbožím, zahlcují nás reklamy, které vyzývají k nákupu a zároveň stresují, že je nutné nakoupit co nejdříve, protože nabídka je omezená. Vzhledem k velkému tlaku se i jinak racionálně uvažující osobě může stát, že podlehne a na předčasný nákup vánočních dárků si vezme půjčku. Jenže to může být začátkem těch nejsmutnějších Vánoc vůbec.

Pozor – poskytovatel může být podvodník!

Nejčastěji se lidé pod tlakem uchylují k půjčce od nebankovní společnosti. Důvodů je hned několik – půjčky jsou velmi rychlé, není potřeba dokládat příjem a některé jsou dokonce vhodné i pro osoby se záznamem v registru dlužníků. Současně jsou ale velkou hrozbou. Stále ještě můžete narazit na podvodnou firmu.

Jistotu, že jste si vybrali seriózní společnost, budete mít, když se podíváte do registru na webu ČNB. U rychlé půjčky je problémem krátká doba splatnosti. Pohlídejte si ji, nesmí se stát, že peníze vrátíte pozdě. Proč? V takovém případě hrozí vysoké sankce a neschopnost splatit by vás mohla dostat až k exekutorovi. Když si chcete tímto způsobem půjčit, musíte si vše dopředu spočítat, nevýhodnější je využít půjčku zdarma.

I banka nabízí pomoc

O peníze navíc si můžete požádat v bance, ovšem i zde se dá tvrdě narazit. Tak například kreditní karta. Je sice vyřízena hned a budete na ní mít k dispozici až 50000 Kč, ovšem draze budete platit za každý výběr (někdy až 100 Kč) a má i hodně vysokou úrokovou sazbu.

Když si nedáte pozor a peníze zpět nevrátíte v bezúročném období, banka si nemilosrdně řekne o hodně tučné úroky. Ty navíc budou naskakovat každý den prodlení. Než si kartu vyřídíte, důkladně si pročtěte její podmínky. Jako další řešení předvánoční finanční krize se nabízí kontokorent. Z dlouhodobého i finančního hlediska se jeví jako nejlepší volba. Mnoho lidí ho využívá i jako finanční rezervu. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, pamatujte, že musíte mít finance pod maximální kontrolou.

 

Tento článek vznikl díky spolupráci s online magazínem radyprovsechny.cz.