- Reklama -zprávy

Tamponový tisk – ideální řešení potisku reklamních a dárkových předmětů. Proč?

Ačkoliv se jedná o poměrně novou techniku, stačil si tamponový tisk již vybudovat pevné místo na trhu a představuje velice oblíbenou metodu nejen pro potisk reklamních a dárkových 3D předmětů. Hlavními jmenovateli vzrůstající poptávky po tampotisku jsou vysoká kvalita, univerzalita, příznivá cena a skutečně široké spektrum předmětů, které jím lze potisknout.

Kde se vzal tampónový tisk?

Historie tampónového tisku sahá více jak dvě století dozadu. Od 18. století se technologie přenosu barev za využití želatinových tampónů používala ve Švýcarsku v manufakturní výrobě, především té hodinářské a keramické. Speciálně k potisku číslic na ciferníku hodinek, které se do té doby barvily ryze štětcem.

K podstatnému rozvoji technologie došlo v šedesátých letech 20. století. Po zdokonalení tampotiskových strojů a vynalezení silikonového tampónu zaznamenal tamponový tisk opravdový boom. V průmyslové výrobě v dnešní podobě se tampónový tisk používá posledních zhruba 50 let, a to v automobilovém, zdravotnickém, sportovním, hračkářském, kosmetickém, plastikářském a elektrotechnickém průmyslu.

Co je tampónový tisk?

Podstatou tamponového tisku je převod dvourozměrného obrazu na trojrozměrnou věc. Obraz je přenášen z tiskové desky na potišťovanou plochu prostřednictvím silikonového tampónu. Tampón je natolik přizpůsobivý, že je obraz možné natisknout na objekt téměř jakéhokoliv tvaru a povrchu.

Tisková forma

Tamponový tisk pracuje s dvěma typy tiskové formy. Oběma říkáme klišé nebo štoček. Navzájem se odlišují materiální konstrukcí. První představuje kovovou destičku, kterou pokrývá fotocitlivá vrstva polymeru zhruba trojnásobné tloušťky, vymyvatelná vodou nebo alkoholem.

Druhým typem tiskové formy jsou celoocelová klišé, speciálně navržená pro tisk vysokých nákladů. 0,5 mm nebo 10 mm tlustá ocelová destička je z obou stran potažena světlocitlivou vrstvou, na kterou se následně nanáší ještě ochranná PVC vrstva černé barvy.

Tampony

Jak jste se již dočetli výše, k tisku se používají tampony ze silikonové pryže. Důvodem je, že silikon umí řídkou a mokrou tiskovou barvu vytáhnout z prohlubní tiskového štočku a efektivně ji přenést na místo určení.

Všechny silikonové tampony mají zaoblený povrch, ale co do tvaru na trhu koluje několik stovek různých variant. Záleží rovněž na tvrdosti silikonové pryže, která se udává na stupnici 0–14 Shore.

Barvy

K tamponovému tisku je třeba používat kvalitní barvy, které se na rozmanitých površích (sklu, kovech, pryži, plastice, textilii, kůži, kožence, dřevu atd.) udrží a neodřou se. Důležitým kritériem je také co nejrychlejší zaschnutí po aplikaci. Konkrétní typ barvy je pak třeba přizpůsobit materiálu, ze kterého je potiskovaný předmět vyroben; zatímco na kovy nebo sklo (obecně neporézní povrchy) je třeba použít speciální dvousložkové barvy, na vysokoporézní materiály (např. pryž) se vyrábí opět specifický druh barev, které bývají často označované jako přímé.

K čemu se používá tamponový tisk?

Jak nastínily již úvodní řádky tohoto článku, mezi hlavní přednosti tamponového tisku patří obrovské množství věcí různých tvarů i povrchů, které jím lze potisknout. Proto je tamponový tisk vysoce populární pro výrobu reklamních a dárkových 3D předmětů. Potisknout jím lze zejména:

 • otvíráky na pivo, tužky, propisky, hrnky, skleničky, zapalovače, žetony do nákupních košíků, ale i např. originální golfové míčky, balzámy na rty atd.
 • fotografické přístroje
 • kalendáře, tašky, vizitky, diáře, kancelářské potřeby obecně
 • USB flash disky
 • farmaceutické produkty – infuze, injekční stříkačky
 • hračky pro děti
 • kosmetické výrobky
 • elektrotechnické výrobky – osvětlovací tělesa, součásti spotřební techniky, tlačítka a kryty nejen mobilních telefonů
 • plastické výrobky
 • potravinářské obaly
 • autopříslušenství
 • sportovní potřeby
 • kuchyňské vybavení

Technologické limity

Tak jako u každé technologie, i tampotisk má navzdory řadě výhod i své limity. Řeč je zejména o velikostním omezení, kdy na jeden přítlak nelze natisknout plochu větších rozměrů. Tady jde o celkem relativní pojem, přičemž se můžeme odrazit od toho, že tisková forma činí maximálně 10 x 15 cm.

Při tisku na textilie (nakašírované na lepenku či jinou podložku) je potřeba počítat s tím, že se barva rychle vsákne do potišťovaného předmětu. Zvlášť pro docílení sytějšího odstínu je tak většinou potřeba tisk opakovat. Použitím hustší barvy si pomoci nelze.

Tyto skutečnosti však v porovnání s laserovým/mechanickým gravírováním, pískováním či třeba ražbou fólií za tepla představují nízkou daň za všechny již zmiňované výhody: vysokou kvalitu, univerzalitu a v neposlední řadě příznivou cenu.

Pokud hledáte spolehlivého partnera v oblasti potisku předmětů, doporučit můžeme firmu Vylita, která jako jedna z prvních v ČR začala poskytovat tampónový potisk. Vzhledem k vybavení je firma schopna provést velké množství potisků v krátkém termínu (nejkratším v ČR). Více informací o této společnosti naleznete na www.vylita.cz.

Taktiky predátorských úvěrů – na co si dát pozor?

Predátorské půjčky obvykle znamenají vnucování nespravedlivých, klamavých nebo zneužívajících úvěrových podmínek dlužníkům. V mnoha případech jsou tyto půjčky spojeny s vysokými poplatky a úrokovými...

Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny – fenomén dneška. Kde je získat? Jak je nakoupit? Pojďme na to. Proč jít do krypto – stručně a jasně Kryptoměny, jak možná víte, jsou...

Špatný čas pro Bitcoin? Vsaďte na Ethereum

Vysoká míra inflace způsobuje, že daleko častěji přemýšlíme nad tím, jak své peníze ochránit a kam je investovat. Jednou z možností jsou i kryptoměny,...

Jak získat zpětné odkazy od autoritativních webů?

SEO prošlo od svých počátků značnou evolucí. Pryč jsou doby, kdy vám pro dobré umístění stačilo nacpat 547 klíčových slov do každého odstavce. Ačkoliv...

Mzdy rostou, ale reálně se máme hůře

Nízká nezaměstnanost a růst průměrné měsíční mzdy vypadá zdánlivě příznivě. Přesto české domácnosti chudnou, respektive za své peníze si toho pořídí méně než v minulosti....
- Reklama -PR článek