Aktuality

Únikové hry – Co je o nich třeba vědět?

Únikové hry se od roku 2007 rozšířily do většiny zemí světa a Česká republika není žádnou výjimkou. I když tu jejich zastoupení není tak rozsáhlé jako na jiných místech, stále se tu najde velký počet jejich nadšenců. Být zamčený v jedné místnosti s několika dalšími lidmi vzbuzuje zvědavost v mnoha zájemcích.

Zalíbení v nich může nelézt téměř jakákoliv věková skupina, jen v případě dětí by měly být dost staré na to, aby se mohly aktivně zapojit. Samozřejmě jsou vhodné i pro starší hráče, kteří se rádi dobře baví. Více si o jejich základních prvcích můžete přečíst zde.

Únikové hry – Jejich výhody

Podporují logiku. Veškeré svaly a činky nechte doma, tady je rozhodně potřebovat nebudete. Tahle zábava se zaměřuje na logické myšlení, které luštěním hlavolamů a hádanek rozvíjíte. Prozkoumávání strategií úniku vás udržuje v pozoru a zlepšuje vaši koncentraci, což ocení především studenti, kteří tyto schopnosti ve svém vzdělávání potřebují. Ano, stejnou službu vám může prokázat třeba sudoku, ale tahle varianta je daleko zábavnější.

Ucelují vztahy. Pokud se vám poslední dobou zdá, že vaše děti mají radši počítačové hry než vás, možná by pro vás mohly být únikové hry řešením. Nedostatek spolupráce vás při jejich hraní nikam nedostane, takže vaše děti budou motivovány k řešení hádanek už jen kvůli tomu, aby neprohrály. Z výslechových místností a vězeňských cel se navíc můžete pokusit dostat například i s pomocí vašich kolegů nebo přátel – vytvořené vzpomínky vám vydrží celý život!

Zlepšuje komunikační dovednosti. Tento bod souvisí s předchozím, ale stejně si zaslouží zvláštní pozornost. Ač je to neobvyklé, únikové hry můžou být zajímavou destinací pro romantickou schůzku. Donutí vás se na šedesát minut spolehnout jen na vašeho partnera, což vám umožní ho lépe poznat a shodit tak pomyslnou zeď trapného ticha, které na schůzkách nebývá neobvyklé.

Studenty naučí pracovat pod tlakem. Řešení logických problémů v časovém limitu nabízí výbornou příležitost k naučení se kontrolování vlastních nervů. Tuto možnost ocení hlavně studenti, kteří podobnému tlaku čelí pravidelně ve škole. Stejně prospěšné to může být i pro hráče s hektickým zaměstnáním.

Naučí nebát se prohry. Především děti ponaučí o tom, že prohrávat je v pořádku, což vám může ušetřit spoustu problémů v jejich pozdější výchově.

Dostane vás od počítače. V dnešní digitální době je možnost dostat se od počítačové (nebo jakékoliv) obrazovky k nezaplacení. Na tabletech, smartphonech nebo laptopech samozřejmě není nic špatného, ale všichni bychom se od nich měli alespoň jednou za čas odtrhnout. Váš mozek vám za to poděkuje.

Nabízí tematické prostředí. Většina únikových her je nesmírně propracovaná a rekvizity nabízejí unikátní atmosféru, která může být různě laděna. Zažijete tak třeba chemické laboratoře, podzemní tunely nebo klidně středověké žaláře. Pokud jste se někdy chtěli stát hrdiny počítačové hry nebo dobrodružného filmu, jsou pro vás únikovky to pravé. Tady se můžete podívat na jednu takovou historicky zaměřenou hru.

Něco vás naučí. Mnoho místností je, jak už bylo zmíněno, tematicky zařízeno. Dostanete možnost angažovat se v událostech druhé světové války nebo zjišťovat tajemství Karla IV. a alchymistů, kteří se na historii Prahy významně podíleli. Můžete se dozvědět věci, o kterých jste předtím neměli ani tušení.

Je to zábava. Jako každá hra, i tyhle jsou zábavné. Záleží jen na vás, jaký příběh si z nabízených vyberete. Svůj zážitek si vyberete na míru.

Jak dopadnou v budoucnu?

Jak jsme si už ve výše uvedených bodech řekli, únikové hry pro nás mají velký přínos v několika oblastech, proto se není čemu divit, když rapidně získávají popularitu. V roce 2016 jich byl v Evropě dokonce nalezen třikrát větší počet než v Americe nebo v asijských zemích.

Vzhledem k tomu, že únikovky jsou vlastně jen počítačové hry převedené do reality, nabízí se nám otázka, zda je možné, že by své předchůdce někdy překonaly? Odpověď ale získáme pravděpodobně až časem.

A jaké výhody vidíte v únikových hrách vy?