Úvěry a půjčky

Zásady zodpovědného půjčování platí i pro podnikatele. Na co myslet před sjednáním úvěru?

Půjčit si neznamená udělat chybu. Úvěr může naopak vaše podnikání posunout o kus dál. Ale ať už o půjčce uvažujete z pozice start-upisty, nebo zkušeného podnikatele, dodržujte následující pravidla „zodpovědného půjčování“. Cizí peníze vám budou k užitku pouze v případě, že je využijete efektivně a nedostanete se kvůli nim do dluhové pasti. Vymotat se ze spirály splátek, které není z čeho hradit, je mnohdy nemožné.

Sehnat peníze na podnikání je (snad až příliš) snadné

Banka se k vám obrátila zády? Nevadí, nabízí se i jiná možnost – nebankovní půjčka na podnikání. Najít věřitele není neřešitelný problém ani v případě záznamu v registru, mnohem těší je učinit správné rozhodnutí. Než podepíšete smlouvu, důkladně zvažte, zda finanční injekci opravdu potřebujete. Nezapomeňte, že každý závazek zavání rizikem. Snažte se nepodléhat euforii z možnosti snadného vyřízení a pročtěte si podmínky. Zajímat by vás měla nejen úroková sazba, ale také další parametry – sankce za nedodržení splátkového kalendáře, výše poplatků apod.

Můžete si dovolit splácet?

Stačí lusknout prstem a peníze putují na firemní účet. Ale dovoluje vám stávající cashflow bezproblémovou úhradu splátek? Pokud vám rozpočet neumožňuje další výdaje, nepůjčujte si. Raději hledejte jiné řešení a neprohlubujte současnou finanční krizi půjčkou. Rychlý nebankovní úvěr je dobrou volbou jen pro ty, kteří ho mají z čeho splácet.

Nezatěžujte firmu zbytečnými výdaji

Nebankovní půjčka na podnikání vám umožní výstavbu nemovitosti, modernizaci komerčních prostor i nábor nových zaměstnanců. Můžete ji použít libovolným způsobem, což z ní dělá velmi efektivní nástroj pro rozvoj businessu. Ovšem pozor, jde o dvojsečnou zbraň. Neuvážený nákup vybavení, které momentálně vůbec nepotřebujete, vás může způsobit nepříjemné finanční problémy.

Resumé? K půjčce přistupujte s respektem a odpovědností. Jedině tak vám pomůže a neuškodí.