- Reklama -zprávy

Kdo si nebere hypotéku, není Čech. Využijte také rekordně nízké úrokové sazby

Nejistota, zlevňování nemovitostí, propad trhu. Taková byla očekávání odborníků při první koronavirové vlně. Stal se přesný opak. Ceny nemovitostí rostou, průměrné úrokové sazby hypoték jsou nejvýhodnější za poslední tři roky a propukl nefalšovaný hypoteční boom. Co ho způsobilo?

Už téměř dva roky v kuse úrokové sazby hypoték klesají. Na konci roku 2019 dosahovaly výše než 3 %. Momentálně klesly na úroveň 2,02 % a vypadá to, že směřují ještě níž.

Jaké má snižování úrokových sazeb následky?

V říjnu letošního roku se prodalo 8 800 hypoték za 25,2 miliardy korun, což je historicky největší číslo v České republice. Téměř o 10 miliard vyšší než v říjnu minulého roku, kdy lidé uzavřeli jen 7024 hypotečních smluv. Z toho vyplývá, že objem hypoték roste rychleji než jejich počet. Tento fakt způsobuje růst cen nemovitostí. Průměrná hodnota jedné hypotéky totiž činí skoro 2,9 milionů korun.

Tohle nikdo nečekal.

Dochází k tomu i přesto, že banky momentálně posuzují žádosti mnohem přísněji. Především v covidem-19 nejpostiženějších oborech, jako jsou gastronomické provozy, cestovní ruch, kulturní nebo sportovní činnost. Přísnější posuzování odnášejí hlavně OSVČ. Přesto hypoteční trh roste nebývalým tempem.

Standardní nabídky úrokových sazeb v bankách se pohybují okolo 2,2 %, ale reálně můžete získat i hypotéku na 80 % hodnoty nemovitosti za sazbu až 1,89 % ročně.

Proč se lidé v krizi hromadně uchylují k hypotékám? Protože vlastnění nemovitosti vnímají jako největší jistotu a zajištění na stáří. Vzhledem k prakticky neustálému růstu cen nemovitostí za posledních deset let se navíc i drahé byty a domy jeví jako dobrá investice.

Uzavřete smlouvu co nejdřív. Hypotéky podraží

Zájem o hypotéky zvyšuje také uvolnění podmínek České národní banky nebo zrušení daně z nabytí nemovitostí. To však podle ČNB způsobilo nadhodnocení cen nemovitostí a zhoršilo dostupnost bydlení v ČR. ČNB odhaduje současné průměrné nadhodnocení cen bytů a domů na 17 %. V oblastech s vysokým podílem investičních bytů dosahuje dokonce 25 %.

V následujícím roce se ovšem očekává ochlazení a počty uzavřených hypotečních úvěrů by se měly vrátit k normálu. Ceny nemovitostí pravděpodobně nadále porostou a stejně tak sazby hypoték. Ty podle odborníků zdraží už úspěšný vývoj vakcíny proti covidu-19 a postupné ukončení ochromení ekonomiky. Hypotéky tak pravděpodobně začnou zdražovat už na začátku roku 2021.

Momentální situace je pravděpodobně ideální a koupě bytu se zdá být rozumnou volbou. Zejména bydlení v Praze může být už za rok mnohem méně dostupné než letos.

Autorem článku je Martin Knižátko

Taktiky predátorských úvěrů – na co si dát pozor?

Predátorské půjčky obvykle znamenají vnucování nespravedlivých, klamavých nebo zneužívajících úvěrových podmínek dlužníkům. V mnoha případech jsou tyto půjčky spojeny s vysokými poplatky a úrokovými...

Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny – fenomén dneška. Kde je získat? Jak je nakoupit? Pojďme na to. Proč jít do krypto – stručně a jasně Kryptoměny, jak možná víte, jsou...

Špatný čas pro Bitcoin? Vsaďte na Ethereum

Vysoká míra inflace způsobuje, že daleko častěji přemýšlíme nad tím, jak své peníze ochránit a kam je investovat. Jednou z možností jsou i kryptoměny,...

Jak získat zpětné odkazy od autoritativních webů?

SEO prošlo od svých počátků značnou evolucí. Pryč jsou doby, kdy vám pro dobré umístění stačilo nacpat 547 klíčových slov do každého odstavce. Ačkoliv...

Mzdy rostou, ale reálně se máme hůře

Nízká nezaměstnanost a růst průměrné měsíční mzdy vypadá zdánlivě příznivě. Přesto české domácnosti chudnou, respektive za své peníze si toho pořídí méně než v minulosti....
- Reklama -PR článek