Compiuter
Akcie

Kdo vydává kurzovní lístek?

Ve světě měn a investování obecně se můžete setkat s pojmem kurzovní lístek. V souvislosti s tímto pojmem se nabízí otázka, co to vlastně je a kdo ho vydává? Pokud mluvíme o kurzovním lístku, mluvíme o souhrnném přehledu kurzů vybraných zahraničních měn, které se nabízí konkrétní bankou nebo případně jinou finanční institucí. Když tedy máme vysvětleno, co to kurzovní lístek je, prozraďme si, kde se vydává, respektive kdo ho vydává. 

Kdo nebo co stojí za vydáním kurzovního lístku?

Za vydáváním kurzovního lístku stojí Česká nároční banka, která kurzovní lístek vydává opravdu každý den. Kurz České národní banky je klíčový pro převod měn jak ve firmách, tak také pro nastavení kurzů měn v komerčních bankách nebo ve směnárnách jako takových, kam míříte ve chvíli, kdy potřebujete směnit českou měnu za zahraniční. 

Pokud patříte k turistům, klíčové jsou pro vás především kurzy valut čili kurzy hotových peněz. Co se týče deviz a bezhotovostních zahraničních peněz, to je důležité naopak pro firmy, které obchodují se zahraničním nebo které prodávají či poskytují své zboží a služby do zahraničí/v zahraničí. 

Česká národní banka vydává jenom jeden aktuální kurz dané měny. Možná jste však zvyklí na podrobnější rozlišení. Za tím však stojí až komerční banky jako takové. 

Nejdůležitější bývá kurz eura

Pro firmy stejně jako pro turisty bývá nejdůležitější kurz eura. Ten totiž platí v celé Evropě, kam většinou jezdíme na dovolenou nebo kde většinou tuzemské firmy působí či kam rozšiřují svou činnost. Dalo by se říct, že na evropský trh míří většina českého vývozu, a tak je skutečně kurz eura velice důležitý. 

Samozřejmě v rámci kurzovního lístku se vydávají i aktuální kurzy jiných měn. Pokud patříte k turistům a míříte do jiných zahraničních destinací, najdete v něm i aktuální kurzy měny, kterou zrovna potřebujete.