Kam Investovat Dobre
Investice

Korporátní dluhopisy jsou stále oblíbenější formou investování

Uvažujete nad zhodnocením svých úspor, ale nevíte jaký investiční nástroj zvolit? Možná i pro vás budou vhodnou formou investice právě korporátní neboli firemní dluhopisy, jež zažívají přízeň začínajících i zkušených investorů v posledních několika letech. Stále více firem vydává dluhopisy, aby mohly financovat své podnikatelské záměry, díky čemuž mnohdy nabízejí velmi zajímavý výnos pro samotného investora. Nicméně je vždy potřeba si firmu dobře prověřit, aby byly vaše peníze v těch nejlepších rukách. 

Co nabízí korporátní dluhopisy? 

Korporátní dluhopisy jsou oblíbené u investorů především z důvodu nabízeného úroku, který mnohonásobně převyšuje úrok státních dluhopisů. Státní dluhopisy ČR nabízejí úročení 2,1 %, kdežto úrok korporátních dluhopisů se pohybuje v rozmezí 5–10 %. Výhodou investice do dluhopisů firem je tak daleko vyšší zhodnocení vložených peněz. Kromě toho se firemní dluhopisy řadí mezi krátkodobé investice, a to v rozmezí 3–5 let. Investor má možnost zhodnotit své peníze rychle a výhodně. 

Ověřte si rizika

Investování peněz vždy s sebou přináší jistá rizika, na něž je třeba brát vždy zřetel. Výhodou korporátních dluhopisů je, že si lze rizikovost ověřit již před samotným investováním. Samozřejmě není možné se vyvarovat úplně rizikům, ale lze je omezit na minimum. Hlavním krokem je ověření firmy, která vydává dluhopisy. Zaměřte se především na její ekonomické výsledky, zda se firma netopí v dluzích a korporátní dluhopisy ji neslouží pouze pro jejich lepení. Při ověřování si také zjistěte podnikatelský záměr, neboli kam chystá společnost investovat získané peníze. Nakonec se nenechte zlákat ohromným výnosem, ale raději si projděte reference a historii firmy. Také můžete dát na radu finančního poradce. 

Jakou firmu si vybrat? 

Výběr firmy je asi nejnáročnější proces, který vás v rámci investice do dluhopisů čeká, avšak rozhodně není vhodné nákup dluhopisů uspěchat. Velkým pomocníkem vám bude především Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů, které vydala ČNB. Najdete zde 10 rad, jak omezit rizika na minimum. Posoudit rizika můžete také na základě prospektu dluhopisů, avšak ne každá firma ho musí vydat, a to zejména v případě tzv. podlimitních emisích. Z tohoto důvodu je vhodné vybírat firmy, které disponují prospektem schváleným od ČNB. Tento dokument vám poslouží pro získání pravdivých informací o firmě. 

Chcete-li omezit vyhledávání vhodné firmy na minimum? Pak se obraťte na firmu Europa Investment Property, na jejímž webu najdete všechny potřebné informace pro vaše rozhodnutí.