Úvěry a půjčky

Půjčka pro podnikatele: Kdy vás zaručeně odmítnou?

Akutní nedostatek finančních prostředků může potkat úplně každého včetně podnikatelů. Vždyť právě oni jsou závislí na aktuálních prodejích, tržbách a samozřejmě maržích. Stačí jedna nezaplacená faktura od nějakého významnějšího odběratele a podnikající subjekt se ocitne ve velkých problémech. Půjčit si přitom nemusí být vůbec jednoduché. Jestliže vás odmítne rodina a nejbližší, věšet hlavu nemusíte, nicméně vězte, že to nebudete mít vůbec jednoduché. My se zaměříme na situace, kdy vás nejspíše finanční instituce skutečně odmítnou.

Záznam v registru jako velký problém

Pokud uvažujete o jakékoli bankovní půjčce, pak nesmíte mít záznam v registru dlužníků. Jestliže máte nějakou neuhrazenou fakturu, případně nesplacený úvěr, který dlouhodoběji neřešíte, pak se s největší pravděpodobností setkáte s tím, že vaše jméno bude v některém ze seznamů dlužníků figurovat. Mnohdy dokonce postačí i déle nesplácený kontokorentní úvěr. Bankovní domy se prakticky vždycky na tyto informace dívají. U nebankovních společností je situace poněkud individuální, některé jsou schopné nabízet své služby i v momentu, kdy jste uvedeni v registru dlužníků.

Když chybí dostatečný příjem

Pokud nemáte aktuálně práci, respektive ani žádné příjmy z faktur, nejspíše také s žádostí o půjčku neuspějete. Většina poskytovatelů vyžaduje potvrzení o pravidelném příjmu. U podnikajících osob tyto společnosti chtějí doložení několika posledních zaplacených faktur. Ano, existuje i půjčka bez dokládání příjmů, nicméně jde o ne příliš výhodný produkt, který je právě kompenzován poměrně vysokým úročením a poplatky spojenými s jeho realizací. Otázkou také zůstává, co je vlastně pro konkrétního poskytovatele dostatečný příjem. Každá společnost má poněkud odlišná pravidla.  

Nechcete dokázat účel využití prostředků? Máte smůlu

U většiny půjček se setkáte také s tím, že poskytovatel potřebuje, abyste prokázali, za jakým účelem budete finanční prostředky využívat. Typické jsou třeba úvěry vztahující se k pořízení automobilu, nového bydlení, případně také rekonstrukce sídla firmy a tak dále. Můžete si být jistí, že pokud narazíte na takovýto účelový úvěr, budete nuceni prokázat, na co peníze vynaložíte. 

Výběr poskytovatele alfou i omegou

Mnohdy mají společnosti nabízející půjčky podnikatelům svá specifická kritéria a požadavky. Vy si samozřejmě proveďte komplexní porovnání veškerých těchto aspektů. Následně si pak na základě této komparace vyberete takového poskytovatele, který vám bude vyhovovat jak z hlediska pravidel poskytování půjčky, tak i z pohledu cílové částky a způsobu splácení. Před uzavřením úvěrové smlouvy už budete jasně vědět, s kým máte vlastně tu čest.