Daně a mzdy

Zajímá vás, kolik budete brát? Je tu pro vás kalkulačka pro výpočet čisté mzdy

Každého, kdo tráví část pracovního procesu na služebních cestách, kromě výpočtu hrubé mzdy a výpočtu čisté mzdy určitě zajímá také stravné a cestovní náhrady za pohonné hmoty. Většině lidí se v roce 2019 zvýšila hrubá mzda, a z toho důvodu samozřejmě automaticky také čistá mzda. To je určitě dobrá zpráva. Všichni zaměstnavatelé jsou však samozřejmě povinni kompenzovat svým zaměstnancům také diety na služebních cestách, to znamená výdaje na stravování. Tato hodnota se každoročně zvyšuje s ohledem na zdražování a inflaci. Nová vyhláška (254/2018 Sb.) z konce roku 2018 nařizuje soukromému sektoru, že při cestách dlouhých 5 až 12 hodin zvýší diety ze 78 na 82 Kč, při cestách trvajících 12 až 18 hodin půjde o zvýšení ze 119 na 124 Kč a při služební cestě delší než 18 hodin se bude jednat o zvýšení ze 186 na 195 Kč.

Hrubá mzda v soukromém a státním sektoru

Oproti veřejnému sektoru, kde je hrubá mzda, a tím pádem také čistá mzda, stanovena tabulkově (mzdové tarify), mohou být hrubá mzda a také diety v soukromém sektoru navyšovány při cestách libovolně.

Pokud jde o diety na služebních cestách ve veřejném (státním) sektoru, musí být pro rok 2019 diety navýšeny pro délku cesty 5 až 12 hodin na 82 až 97 Kč, pro délku cesty 12 až 18 hodin na 124 až 150 Kč a pro délku cesty více než 18 hodin na 195 až 223 Kč. Všichni zaměstnavatelé se tímto rozmezím musí řídit.

Čistá mzda – kalkulačka

Pojďme se ještě vrátit k výpočtu hrubé mzdy a výpočtu čisté mzdy pro rok 2019, což vás určitě bude zajímat nejvíce. Jaká bude vaše čistá mzda, si můžete spočítat na mzdové kalkulačce (čistá mzda kalkulačka). Máte dvě možnosti: provést výpočet čisté mzdy z hrubé mzdy v jednodušší variantě, nebo zadat více údajů a provést podrobný výpočet z hrubé mzdy. Čistá mzda kalkulačka je pro vás přichystána na portále hrubamzda.cz.