Hypotéky

Uvažujete o refinancování hypotéky? Poradíme vám, jak na to!

Myslíte si, že platíte zbytečně vysoké splátky hypotéky a chcete to změnit? Refinancujte svou hypotéku! Není na tom nic složitého. 

Úrokové sazby hypoték i podmínky jednotlivých bank se liší. Co bylo výhodné v době, kdy jste si hypotéku sjednávali, už dnes možná tak výhodné není. Víte, že i když jste hypoteční smlouvu podepsali neznamená to, že nemůžete odejít ke konkurenci?

Když vám totiž jiná banka nabídne výhodnější úrokovou sazbu nebo jiné výhody, byli byste sami proti sobě, kdybyste toho nevyužili. Každá ušetřená koruna se hodí, obzvlášť v dnešní době.

Náš tip: Porovnejte nabídky všech bank rychle a jednoduše. Pomůže vám s tím online hypoteční kalkulačka refinancování.

Když se řekne refinancování hypotéky

Refinancováním se rozumí splacení hypotéky novým hypotečním úvěrem. Ten může mít nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky. 

Kdy je nejlepší čas na refinancování hypotéky?

Hypotéku můžete předčasně splatit kdykoli. Pokud uvažujete o jejím refinancování, nejlepší čas nastává ve chvíli, kdy vám jiná banka nabídne lepší podmínky nebo jiné výhody. 

O ty se začněte zajímat před koncem sjednané doby fixace. Ideálně alespoň dva měsíce před tímto datem. Právě tehdy byste měli začít vyjednávat o nové úrokové sazbě a refinancování hypotéky. Když se pak v době fixace rozhodnete odejít k jiné bance, vaše stávající banka vám za to nemůže účtovat žádné poplatky ani penále. U novějších hypoték se může výrazně vyplatit refinancování i mimo termín fixace, pokuty za předčasné splacení se podstatně snížily. Spočítá se nové řešení a porovná se se stávajícím. Nezávazné srovnání vždy stojí za to.

Náš tip: Bojíte se, abyste konec fixace hypotéky neprošvihnuli? Nastavte se hlídače hypotéky. Ten vás upozorní nejen na konec sjednané doby fixace, ale i na další důležité termíny. 

Uvažujete o refinancování a blíží se konec fixace? Začněte se zajímat o nabídky jednotlivých bank

Zaměřte se nejen na výši úrokové sazby, ale i na poplatky, které s hypotékou souvisí (např. vedení úvěrového účtu, poplatek za sjednání hypotéky apod.).

Víte, že i vaše banka vám před koncem fixace nabídne novou úrokovou sazbu pro další období? Porovnejte ji s nabídkou konkurence.

Přenesením hypotéky nebudete platit vyšší úroky znovu od začátku

Mylná domněnka mnoha z nás. V prvních letech hypotéky padne velká část splátky na úhradu úroků. Většina z nás se mylně domnívá, že když se rozhodne pro refinancování hypotéky, čeká ho to znovu. OMYL!

Nová banka pokračuje v úrokovém kalendáři tam, kde ta stará skončila. Když získáte u nové banky nižší úrok, banka najede na nižší úrokový kalendář.

Výhodnou úrokovou sazbu si můžete zajistit až dva roky dopředu

Kdo se nechce strachovat, že úroková sazba zase vyletí vzhůru, ten si může stávající hypotéku refinancovat až dva roky opředu. Zafixuje si tak aktuální úrokové podmínky, čerpat ji bude až později. U Komerční banky můžete refinancovat dokonce až tři roky před koncem fixace. 

Jak hypotéku refinancovat?

  1. Informujte svou stávající banku o tom, že hypotéku budete refinancovat.
  2. Požádejte ji o vyčíslení zůstatku úvěru, o souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib vymazání zástavního práva k nemovitosti.
  3. Nové bance oznamte, že využijete její nabídku a budete hypotéku refinancovat.
  4. Vyplňte žádost a poraďte se se svým hypotečním specialistou o tom, jaké doklady potřebujete zajistit.
  5. Když banka obdrží původní úvěrovou smlouvu, odhad nemovitosti a potvrzení o příjmu, začne schvalovat.
  6. Hypotéka může být schválena i bez vyčíslení zůstatku původního úvěru, je ale třeba očekávaný zůstatek správně spočítat. V případě, že refinancujete rok nebo dva předem, je vyčíslení podmínkou až pro čerpání hypotéky. 

Víte že, je možné hypotéku sjednat kompletně online bez nutnosti schůzek a ušetřit tak čas a nemalé peníze?