Investice

Víte, jak se čistí a udržuje nerezová ocel v průmyslovém světě?

S nerezovou ocelí se setkáme běžně. Je to materiál, z něhož jsou vyrobené různé prvky v naší domácnosti. Například z nerezové oceli je vyroben dřez, samozřejmě také nerezová baterie, případně i zařízení domu či bytu, jako jsou příbory nebo třeba nerezové hrnce. Samozřejmě s výrobky z nerezové oceli se nesetkáme jen a pouze v domácnosti, ale také jinde. Můžeme se s nimi setkat například u lékařů, chirurgické nástroje jsou taktéž vyrobeny z nerezové oceli. S tímto hutním materiálem se pracuje mimo jiné i ve strojírenství, hojně se využívá třeba ve společnosti MSC MetPro, a. s.

Nabízí se však otázka, jak se taková nerezová ocel čistí a udržuje. Je to sice materiál známý pro svou odolnost, ale to, že je nerezová ocel odolná vůči korozi ještě neznamená, že je vůči ní zcela imunní. Podívejme se proto na to, jak se v průmyslovém světě, kde se využívá opravdu nejvíce, čistí a udržuje.

Nerezová ocel se pouze omývá

Málokdo ví, že se nerezová ocel jen a pouze omývá, a to ideálně horkou vodou a mýdlem. I odborníci se shodují na tom, že proud teplé vody s detergentem je naprosto nejlepší způsob, jak nerezovou ocel očistit a udržovat ve skvělé formě.

K naprostému vyčištění se používá kartáč, a to ten nejměkčí, co zrovna najdete. Měl by mít dlouhé štětiny. Bohužel je zde pravděpodobnost, že se smyjí všechny ochranné vrstvy, které nerezová ocel má. Proto je třeba po důkladném omytí a vyčištění všechny vrstvy opět nanést.

Čím bývá nerezová ocel pošpiněna?

Nabízí se otázka, čím konkrétním může být nerezová ocel pošpiněna v průmyslu. Nejčastěji za pošpinění může beton nebo malta, ale samozřejmě to mohou být i jiné podobné materiály, s nimiž se v průmyslu pracuje. V každém případě se k odstraňování skvrn nesmí používat klasické odstraňovače skvrn, protože by mohlo dojít k nenávratnému poškození nerezové oceli.