Úvěry a půjčky

Co vlastně reálně přinesla novela zákona o spotřebitelských úvěrech?

V roce 2016 proběhla novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Hodně se o ní psalo a hodně se od ní očekávalo. Co ale skutečně přinesla? Jaké byly její dopady na poskytovatele, a jakým způsobem se odrazila na žádostech o půjčky u žadatelů?

Jak to vypadá na trhu s půjčkami?

Z trhu s úvěrovými produkty od té doby zmizela velká spousta poskytovatelů různých nebankovních půjček. To především proto, že jednou z hlavních podmínek je nově základní kapitál ve výši 20 000 000 Kč. Neméně důležitou podmínkou pro to, aby poskytovatel půjček mohl být skutečně poskytovatelem půjček, je licence od České národní banky, která svůj nový úkol regulátora oboru vzala velmi vážně.

Díky těmto dvěma hlavním změnám se podařilo odstranit ty nepoctivé a méně poctivé poskytovatele. Zmizelo jich opravdu hodně, a rozhodně to nebyly jen společnosti nic neříkajících jmen.

Jako žadatel o nebankovní půjčku tak můžete být více v klidu, že nenaletíte podvodníkovi. Stále je však dobré si pročíst nějaké reference, než podepíšete nějakou smlouvu. A především tedy i tu smlouvu samotnou.

Povinnost prověřovat žadatelovu schopnost splácet

Další velkou změnou byla povinnost poskytovatele ověřovat si bonitu svých žadatelů o půjčku. To znamená důkladně si prověřit, zda žadatel bude po celou dobu trvání půjčky schopný svým závazkům dostát. Pokud poskytovatelé prokazatelně podcení toto prověřování bonity. mohou tak být částečně odpovědní za to, když žadatel následně nebude moci svou půjčku splatit. To už by mohla být silná motivace se pravidla držet. Na webových stránkách většiny z nich tak najdete informace o tom, že žadatel musí mít nějaký doložitelný příjem. Případně informaci o tom, že pokud máte záznam v registru dlužníků, půjčku nedostanete.

Do jaké hloubky a jakým způsobem musí poskytovatel bonitu zjišťovat?

Jelikož ale zákon neukládá konkrétně, jakým způsobem má poskytovatel úvěrového produktu klientovu bonitu zkoumat, znamená to pro spoustu z nich volnější ruku. Stále se tak nabízí půjčky bez registru, občas i půjčky bez doložení příjmu a tak dále.

Je to jednak proto, že tato skupina klientů je opravdu obrovská a hlavně nemá kde jinde si peníze půjčit. Jedním z dalších důvodů je ale také konkurenční výhoda v podobě rychlosti vyřízení žádosti o půjčku. Dost často totiž čas hraje opravdu velkou roli. Ať už se jedná o již výše zmíněného problémového klienta, který potřebuje rychlou půjčkou zalepit něco, co už hoří, nebo o maminku smoživitelku na mateřské dovolené s malými dětmi, které se rozbila lednička či pračka, případně auto.

Pro více informací ze světa financí navštivte finanční magazín na portále Bezvamoney.cz.